Na festivalu dokumentů v Jihlavě zvítězil snímek Pevnost

Vítězem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě je snímek Pevnost, který pochází z dílny autorů Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské. Dokument popisuje obyčejný život lidí v prakticky neznámé Podněsterské moldavské republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2012 | Foto: Eva Rajlichová

„My jsme se rozhodli, že nechceme dělat investigativní reportáž a odkrývat všechny možné politické souvislosti toho totalitního režimu,“ říká Kokeš.

Autoři snímku chtěli spíše zachytit zvláštní atmosféru, bezčasí, život někde mezi časem a prostorem.

Obyčejný život lidí v Podněsterské moldavské republice sice zaujal porotu sekce Česká radost, přesto rozhodování nebylo snadné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Jihlavy přináší redaktorka Eva Rajlichová

„Viděli jsme pět velice dobrých filmů, o kterých jsme se zeširoka rozpovídali. Pak došlo k tomu, že jsme se trefili do těch dvou nejjasnějších, a z těch vzniknul jeden hlavní vítěz a jedna zvláštní cena,“ říká porotce Jiří Šmíd.

Česká porota letos mimořádně udělila dvě zvláštní ceny - a to režiséru Janu Gebertovi za Hru o kámen a Pavlu Abrahámovi za studii duše fotbalových fanoušků Dva nula.

Vítězství dokument zviditelní

„I když spousta z nás, tvůrců, to soutěžení v umění nemá rádo, tak jde o princip zvýraznění trendů a myšlenek, které se v české filmové krajině objevují,“ říká další člen poroty a zároveň loňský vítěz České radosti Martin Mareček.

Každý z porotců viděl poctivě všech 11 snímků. „ Téma, které se opakovalo v některých, bylo dokonce v názvu jednoho filmů Umanutá. Toto téma se prolíná několika filmy,“ říká Ivan M. Havel.

Jeho jihlavský kolega Jiří Šmíd dodává: „Já myslím, že vlastnost, která se vyžaduje od každého tvůrce dokumentárního filmu, je posedlost. Posedlost tím tématem, posedlost dotáhnout ten projekt do konce. Posedlost umožňuje, že nedovolíte, aby vás to opustilo, až dokud to není opravdu hotové.“

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava zakončil slavnostní večer opět v režii divadla Vosto5.

Eva Rajlichová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme