Na karlovarském festivalu vykvetly také Květy zla

Květy zla - snímek s tímto názvem vybrali letos pro karlovarský festival kritikové z časopisu Variety. Název by mohl sice naznačovat spojitost se slavnou básnickou sbírkou Charlese Baudelaira, ale film je to ale ryze současný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Dusa, režisér snímku Květy zla

David Dusa, režisér snímku Květy zla | Foto: Filip Jandourek

Jeho hlavními tématy jsou trochu láska, trochu politika a trochu internet. Neméně zajímavá je i osoba režiséra.

Předtím, než k nám přišel do studia v karlovarském hotelu Thermal, diskutovali jsme o tom, jak se jeho jméno vyslovuje - ta správná verze zněla slovansky, a tak se první otázka na režiséra Davida Dusu týkala právě jeho původu.

„Můj dědeček se narodil v Bratislavě, slovensky ale vůbec neumím, jen madarsky. Já jsem přišel na svět v Budapešti, když mi bylo devět naši se rozvedli, já jsem s matkou emigroval do Švédska, otec žil pak v Jihoafrické republice.“ prozrazuje režisér.

„Takže jsem vyrůstal mezi dvěma zeměmi. Myslím, že to hodně ovlivňuje i mojí práci - ta vykořeněnost,“ soudí.

Režisér David Dusa se několikrát do roka vrací do Maďarska, má tam babičku a další příbuzné a přátele. Maďarské kořeny se projevily, i když dával jméno synovi, kterému je rok a půl a jmenuje se Odyseus Atila.

Do Karlových Varů přijel David Dusa představit svůj debut nazvaný Květy zla. Jeho hlavními hrdiny jsou Gecko a Anahita - dva mladí lidé, kteří se do sebe zamilují v Paříži.

Jejich lásku ovlivňují zprávy o volbách z Íránu - Anahiiny rodné země. Dívka je sleduje přes internet, režisér použil autentické záběry z Youtube z roku 2009.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor s Davidem Dusou ze studia Filmžurnálu

„Situace v Íránu byla výchozí bod, zaujalo mne, jak ti lidé tam dovedli rychle dávat na internet nejnovější zprávy a jak využívali i své mobily, aby o sobě dávali vědět a aby se i oni sami organizovali.“

David Duscha přiznává, že oba hlavní hrdinové měli svůj předobraz v reálném světě.

„Gecka hraje Raschid, to je mladý Francouz, kterého jsem potkal rok a půl před natáčením. Je neherec. Když jsem se rozhodl natáčet tenhle film, zjistil jsem, že se hodně blíží Rashidovu vlastnímu životu a zkušenostem.“

„Rashid osiřel ve třech letech. Když jsme se poznali, tak pracoval jako nosič zavazadel v hotelu, stejně jako jeho filmová postava,“ vzpomíná režisér.

„Tomu filmu to pomohlo. A také samozřejmě ta videa z Íránu samozřejmě,“ myslí si.

„Práce na postavě Anahity byla složitější, tam jsem chtěl upozornit i na pocit vykořeněností, který je mi vlastní. Když jsem tady, chci být tam a když jsem tam, zas toužím být jinde,“ uzavírá David Dusa.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme