Národní filmový archiv získal unikát. Manekýnku z Broadwaye měli historici za ztracenou

Sbírky Národního filmového archivu se rozrostly o další jedinečné dílo. Historici si přitom dlouho mysleli, že je nadobro ztracené. Snímek Manekýnka z Broadwaye, který v USA vznikl před více než 90 lety, má vztah i k české filmové tradici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový pás - ilustrační snímek | Foto: commons.wikimedia.org

Z pozůstalosti soukromého sběratele získal Národní filmový archiv film Manekýnka z Broadwaye z roku 1925. Jak upozorňuje historik Národního filmového archivu Věroslav Hába, americký snímek je důležitý i pro českou kinematografii.

„Pokud zde opravdu chceme zmínit něco podstatného, pak je to fakt, že to není pouze záležitost americká. Ten film považujeme za takzvané bohemikum, protože tam vystupuje, byť v menší roli Otto Lederer – a ten se narodil v Praze,“ řekl historik Hába.

Snímek režíroval Oscar Apfel a kromě českého rodáka se v něm objevují Louise Lorraineová nebo Ward Crane. Manekýnka z Broadwaye diváky přivádí do světa módních salonů a bujarých večírků lidí z vyšší společnosti, který objevuje prostá dívka Sheila Conroyová. Film vznikl ve společnosti Tiffany Productions a jeho originální název je Borrowed Finery.

Unikátní němý film, předpovídající holocaust, se nejspíš podaří Rakousku zachránit

Regina Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme