Nejlepší lynč je David!

Americký režisér David Lynch má nejen u českého publika naprosto kultovní status. Jeho nekonvenční snímky ovlivnily několik generací diváků i tvůrců. 20. ledna 2010 slaví tento originální filmař své pětašedesáté narozeniny a vy je díky medailonu Aleše Stuchlého můžete slavit spolu s námi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Lynch

David Lynch | Foto: Universal Pictures

David Lynch, tvůrce nerozlučitelně spjatý s érou postmoderny, je člověk vpravdě renesanční. Primárně filmový režisér, scenárista a producent, který ovšem začínal coby modernistický malíř a příležitostně se prezentuje i v roli muzikanta, skladatele, performera a v poslední době i spisovatele a propagátora duchovních praktik.

Pro některé publicisty dodnes zůstává Lynchův fenomenální úspěch i jeho široké přijetí záhadou - navzdory relativní náročnosti své tvorby má mistr své vlivné zastánce nejen mezi kritiky, intelektuály a umělci, ale i mezi mainstreamovými všežravci. Byl nominován na Oscara za filmy Sloní muž, Modrý samet a Mulholland Drive, dobyl světové festivaly v čele s Benátkami a Cannes. Jeho snímky neslaví vždycky komerční úspěch, ale pro filmové fanoušky jsou často předmětem zbožštění. Luštění Lynchových kinematografických hádanek (výjimkou zůstává ostentativně přímočarý Příběh Alvina Straighta) je pro mnoho z nich oblíbenou disciplínou.



Lynchovy filmy, zpravidla svobodně odpoutané od tradiční logiky, se vždycky blížily snům: znepokojivá atmosféra a všudypřítomná tenze, surrealistické motivy a zvrácený humor, nadvláda emocí a volné představivosti. Svět je v jeho filmech tak uhrančivě vyšinutý, bizarní a zároveň tak povědomý - a snad právě z tohoto chytlavého napětí roste fascinace lidí, kteří se k Lynchova dílu opakovaně vztahují.

Největší síla (jeho odpůrců - slabost) krále filmové postmoderny se skrývá v jeho intuitivním přístupu: Lynch je specialista na významovou mnohoznačnost a více či méně násilnou matoucnost. Ke svým snímkům vždy odmítal poskytovat jakékoli explikace. Rád ponechává své expresivní a obtížně uchopitelné filmy zakryté tmavě sametovou rouškou tajemství: počínaje halucinogenní noční můrou jménem Mazací hlava, která zůstává jeho nejsilnějším dílem vůbec, přes ironický mysteriózní seriál Twin Peaks či hypnagogickou Lost Highway až po už poněkud rozbředlý experiment Inland Empire.

Ze seriálu Městečko Twin Peaks | Foto: Magic Box

Stejně obtížné jako analýzy jeho filmů jsou i pokusy jasně definovat, kdo vlastně je David Lynch. Náruživý piják kávy, který při tvůrčí činnosti využívá služeb transcendentální meditace. Muž přitahovaný silou nevědomí, imaginárními světy a absurditou. Svérázný chlapík, který místo běžných biografických dat rád uvádí jen skutečnost, že v rodném městečku Missoula v Montaně dosáhl skautského titulu Eagle Scout - tedy „špeh s orlím zrakem". Tak ať mu ještě nějaký čas pořádně slouží.

Filmografie (celovečerní snímky):
Mazací hlava (1977)
Sloní muž (1980)
Duna (1984)
Modrý samet (1986)
Zběsilost v srdci (1990)
Twin Peaks: Ohni se mnou pojď (1992)
Lost Highway (1997)
Příběh Alvina Straighta (1999)
Mulholland Drive (2001)
Inland Empire (2006)

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme