Nejlepším snímkem roku je podle kritiků thriller Ve stínu režiséra Davida Ondříčka

Nejúspěšnějším českým snímkem je podle hlasování filmových kritiků a novinářů thriller Ve stínu režiséra Davida Ondříčka. Na slavnostním večeru v pražském divadle Archa bodoval v celkem pěti kategoriích včetně ocenění za nejlepší režii a film.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Foto z filmu Ve stínu - Ivan Trojan | Foto: Lucky Man Films

„Já jsem docela čekal, že výsledky dopadnou takto. Bohužel musím říct, že ten rok byl filmově dost slabý. Je to zasloužené vítězství,“ říká o letošním ročníku cen filmový kritik Vojtěch Rynda.

Mezi dokumenty získal prvenství David Vondráček za Lásku v hrobě, poodhalující život bezdomovců. „Film vznikl bez jakékoli státní podpory, takže jsme na tom dost krváceli, ale to už je vedlejší. Nejobtížnější bylo, že nemůžete pomoci svým blízkým kamarádům, kteří umírají, destruují se a odcházejí z tohoto světa, ač máte dobrou vůli,“ tvrdí Vondráček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlášení cen české filmové kritiky sledovala Eva Rajlichová

Slavnostní večer zpestřila řada komentářů k prezidentským volbám. A také to, že všichni tři nominovaní za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli účinkovali ve chvíli předávání cen ve stejné inscenaci na prknech Dejvického divadla.

Díky technice ale mohli být na chvíli i v Arše. Miroslava Krobota i Jaroslava Plesla nakonec trumfl jejich kolega Ivan Trojan za ztvárnění detektiva ve filmu Ve stínu. „Tahle volba – na rozdíl od té, co dneska proběhla – nemohla dopadnout špatně,“ poznamenal Trojan.

Čeští filmoví novináři vyhodnotili coby Objev roku snímek Příliš mladá noc. Jako svůj absolventský film ho natočil Olmo Omerzu.

Mladý režisér si myslí, že dobrou vstupenkou do velkého filmového světa byla i premiéra filmu na Berlinale. „Je těžké se tam dostat. Nevím, jestli jsme měli štěstí, ale rozhodně nám to hodně pomohlo,“ míní Omerzu.

Překvapením byla cena pro nejlepší herečku v hlavní roli – dostala ji Gabriela Míčová. Dosud zářila především v divadle, filmaři jako by na ni zapomínali. Kritici ocenili její výkon ve snímku „Odpad město smrt“ – filmové adaptaci úspěšné divadelní hry Pražského komorního divadla.

I v kategorii vedlejší ženská role vyhrála divadelní hvězda. Za úlohu ve Čtyřech sluncích Bohdana Slámy byla oceněná Klára Melíšková z Dejvického divadla. „Dneska je to strašných šoků. Tenhle je na rozdíl od prezidentské volby velmi pozitivní a budu asi brečet, držím nám palce,“ řekla oceněná herečka.

Eva Rajlichová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme