Nejvíce nominací na Českého lva získal film Čtyři slunce Bohdana Slámy

Z nominačního večera výročních filmových cen Český lev vyšel nejlépe snímek Bohdana Slámy Čtyři slunce. Mohl by získat celkem dvanáct křišťálových sošek včetně nejprestižnějších kategorií – nejlepší režie a film. Druhým nejúspěšnějším filmem nominačního večera byla Ondříčkova detektivka Ve stínu. Ta získala nominaci v jedenácti kategoriích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Čtyři slunce | Foto: Falcon

Některá ocenění se však v pražském sále Lucerna rozdávala už dnes. Cenu filmových kritiků a teoretiků dostal dokumentarista David Vondráček za snímek Láska v hrobě.

Vondráčkův dokument minulý týden bodoval na Cenách filmové kritiky a získal i ocenění Trilobit. David Vondráček se přesto radoval i dnes večer.

„Těch cen je opravdu hodně, ale jsou známé peripetie vzniku toho filmu, který vznikal bez státní podpory, za vlastní peníze, kdy jsme celkem finančně krváceli, podobně jako naši hrdinové, takže je to takový pocit zadostiučinění,“ řekl Vondráček.

Cenu za nejlepší filmový plakát si odnesl Marius Corradini. Porota ocenila jeho stylový počin k filmu Davida Ondříčka Ve stínu. Autor přiznal, že cesta ke konečné podobě plakátu byla dlouhá. „Vzniklo i hodně variant plakátů, ale nakonec jsme se s Davidem vrátili k té první,“ řekl Corradini.

Ondříčkův snímek získal také Cenu poroty filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film.

O Českých lvech se rozhodne 2. března

Cenu za nejlepší studentský film dostal Jakub Kouřil z pražské Famu za svůj snímek M. O. „Ten film je o babičce, která žije sama, a poštou si objedná mechanického dědečka,“ popsal Kouřil.

Nejlepším zahraničním snímkem byl podle akademiků francouzský film Nedotknutelní režisérů Oliviera Nakachea a Érika Toledana. Dokument Tomorrow Will Be Better od Martina Přívratského pak získal Cenu internetového portálu kinobox.cz.

Kromě Čtyř sluncí a Ve stínu byly, co se týká počtu nominací na Českého lva, nejúspěšnější snímky Odpad Město Smrt Jana Hřebejka (10 nominací), Okresní přebor Jana Prušinovského (9 nominací) a Polski film Marka Najbrta (7 nominací).

Členy české filmové a televizní akademie teď čeká druhé kolo hlasování. Noví držitelé Českých lvů budou známí 2. března.

Eva Rajlichová, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme