Nejvíce nominací na filmového Oscara získaly snímky Špinavý trik a Gravitace

Americká filmová akademie zveřejnila nominace na prestižní Oscary. Nejvíce jich získaly snímky Špinavý trik a Gravitace, úspěšný byl i film 12 let v řetězech. Vítězové 86. ročníku cen budou oznámeni v Los Angeles 2. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sošky Oscarů | Foto: ČTK/AP

Nejvíce šancí na úspěch v jednotlivých kategoriích budou mít snímky Špinavý trik a Gravitace s celkem 10 nominacemi a 12 let v řetězech s devíti nominacemi.

Gravitace vypráví příběh vědkyně vymrštěné během první mise do vesmíru, jíž zkušený kolega pomáhá přežít. Režisérem filmu je Alfonso Cuarón, který mimo jiné natočil svého času kultovní erotickou komedii Mexická jízda, kritiky velmi uznávané díly Harryho Pottera či rovněž kritiky chválenou antiutopickou sci-fi Potomci lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O favoritech na Oscara mluvila redaktorka Michaela Vetešková

Zajímavé také je, že původně jednu z titulních rolí měla ztvárnit Angelina Jolie, pak Scarlett Johansonová a Natalie Portmanová. Nakonec se role chopila Sandra Bullocková.

V americkém tisku se o tomto obsazení hodně diskutovalo, protože Sandra Bullocková sice v roce 2009 získala Oscara za Zrození šampiona, ale ne všichni si o ní myslí, že je dobrou herečkou. Nakonec jí role přinesla oscarovou nominaci.

Z žen se kromě ní budou o sošku ucházet například i Amy Adamsová, Cate Blanchettová či Maryl Streepová. Mezi muži v hlavní roli zaujali třeba Leonardo di Caprio, Chiwetel Ejiofor či Christian Bale.

Posledně jmenovaný hrál hlavní roli v dalším snímku, který získal deset nominací – Špinavý trik. Titul je založen na skutečných událostech kolem jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda, který je přinucený ke spolupráci s agentem FBI.

Další z favoritů, titul 12let v řetězech s devíti nominacemi, vypráví příběh Američana, který byl neprávem uvězněn a odvezen do otroctví. Na jižanské plantáži strávil strastiplná léta. Děj se odehrává v roce 1841. I tento film vznikl na základě skutečných událostí, muž jménem Solomon Notrhup zachytil svůj příběh v knížce se stejnojmenným názvem.

Finále bez Čechů

Na nejlepší film je letos nominovaných celkem devět filmů z možných deseti.

Možné favority Ocarů naznačilo nedávné udílení Zlatých Glóbů, o nichž rozhoduje Asociace zahraničních novinářů v Holywoodu. Tam cenu za nejlepší film roku 2013 získalo drama 12 let v řetězech. Nejúspěšnější pak bylo krimi Špinavý trik, které uspělo ve třech ze sedmi kategorií a prestižní cenu za nejlepší režii si odnesl Alfonso Cuarón za snímek Gravitace.

Český film se letos o sošku Oscara za cizojazyčný film ucházet nebude, Menzelovi Donšajni se mezi finálovou pětku nedostali.

Oscar a Zlatý glóbus | Foto: Český rozhlas

Český rozhlas, Michaela Vetešková, David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme