Někteří držitelé Oscarů bývají překvapení, jak je pozlacená soška těžká

V Los Angeles se budou dnes v noci rozdávat Oscaři. Sošky pro vítěze, udělované od roku 1929 americkou Akademií filmového umění, zobrazují rytíře se širokými rameny, který stojí na filmové cívce a před sebou drží meč. Každá měří bezmála 35 centimetrů a je odlitá ze směsi cínu, mědi a antimonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava dekorací na slavnostní udílení Oscarů

Příprava dekorací na slavnostní udílení Oscarů | Zdroj: Reuters

Někteří ocenění bývají překvapení, jak je soška těžká. Například Jared Leto, který dostal téměř čtyřkilového Oscara za vedlejší roli ve filmu Klub poslední naděje.

Dodavatelem sošek pro americkou Akademii filmového umění je chicagská firma R.S. Owens. Odlití jednoho Oscara do formy je záležitostí několika málo minut. Mnohem déle trvá jeho leštění a pozlacování. Sošky se potáhnou nejprve mědí, niklem, stříbrem a nakonec zlatem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soška Oscara je vysoká asi 35 centimetrů a váží téměř čtyři kila. Výroba celé sady filmových cen trvá tři až čtyři týdny

Výroba celé sady trvá tři až čtyři týdny. V roce 2000 někdo během převozu z Chicaga do Los Angeles všech 55 Oscarů ukradl. 53 z nich se našlo necelý týden před udílením cen v kontejnerech za jedním supermarketem.

Čeští filmoví tvůrci si sošku Oscara potěžkali celkem desetkrát. Cenu americké Akademie filmového umění získaly tři české snímky. Naposledy to byl v roce 1996 Kolja od režiséra Jana Svěráka.

Proč může v oscarovém klání překvapit Kód Enigmy a Grandhotel Budapešť

Číst článek

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme