Nelegálních filmů na internetu přibývá. Policie prý s padělky úspěšně bojuje

Příhraniční tržnice s nelegálními CD a DVD se stávají minulostí. Ve většině případů už dnes piráti sdílejí filmy a hudbu na internetu. Uložišť jako nelegálních zdrojů v poslední době přibývá. Policie ale tvrdí, že se jí daří proti padělání bojovat. Jen vloni objasnila 19 případů padělání a porušování autorských práv. Škodu u nich vyčíslila na víc než 57 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr by už na internetu měl být zaplněný

Registr by už na internetu měl být zaplněný | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Stačí jen pár kliků. Uložišť, kde je možné rychle stáhnout program, hru, film nebo hudbu, je na internetu celá řada. Ne všechny ale mají legální obsah.

„Trend posledních let v oblasti pirátství je především zaměřen na úložiště s nelegálně nahrávanými soubory,“ popisuje Leoš Bednář z České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trh s nelegálními nahrávkami filmů a hudby se přesunul z tržnic na internet. O tématu natáčela redaktorka Petra Benešová

Podle federace se už v dnešní době odehrává pirátství z 95 procent na internetu. Zbytek nelegálních kopií připadá na klasické CD a DVD nosiče.

„Nahrávání jednotlivých písniček, filmů a seriálů na úložiště je v tuto chvíli nelegální, pakliže nemáte jednotlivá licenční oprávnění. Stahování je v naší legislativě do jisté míry legální,“ vysvětluje Bednář.

K beztrestnému stahování z nelegálních zdrojů se vloni vyjádřil i Evropský soud. Ten řekl, že kopírování pro vlastní potřebu by mělo být možné jen z legálních serverů. Takové pravidlo ale autorský zákon v Česku výslovně nestanoví.

Stále více Čechů stahuje hudbu z internetu. Oblíbený je streaming

Číst článek

Podle ministerstva kultury zatím ani není nutné, aby se kvůli tomu norma měnila. Podle policie se v Česku ale v posledních letech daří pirátství lépe postihovat.

„Například za minulý rok jsme vyšetřovali 26 případů. Objasněných jich bylo 19 a celková škoda byla 57 milionů. Oproti tomu například v roce 2011 jsme zjistili pouze dva případy a bohužel jsme ani jeden neobjasnili,“ říká mluvčí policejního prezidia David Schön.

Počítačová hra Medal of Honor | Foto: Electronic Arts

Případem muže, který na internetu nabídl zhruba čtyři stovky nelegálních filmů nebo hudebních nahrávek, se nedávno zabýval i Nejvyšší soud.

Potvrdil sice, že muž porušil zákon, nicméně nesouhlasil s částkou, kterou měl internetový pirát zaplatit. Nižší soudy ji stanovily na 11 milionů korun. Způsob výpočtu ale Nejvyšší soud odmítl.

„Soud prvního stupně postupoval tím způsobem, že vzal počet nelegálně zpřístupněných chráněných autorských děl a znásobil je cenou jednoho originálního CD nebo DVD nosiče a ještě počtem zhlédnutí,“ vysvětluje důvody soudkyně Pavla Augustinová.

Podle Nejvyššího soudu se škoda musí vypočítat jinak. „V trestním řízení právě k hypotetickému způsobu vyčíslení škody přistoupit nemůžeme. Máme za to, že pokud by škoda měla být stanovena, tak na úrovni toho, kolik by majitelé autorských práv získali, kdyby stejným způsobem zpřístupnili svá díla uživatelům internetové sítě,“ dodává Augustinová.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme