Německé filmové studio Babelsberg slaví 100 let od svého vzniku
Přesně před sto lety se začal v Babelsbergu nedaleko Berlína natáčet první film, dnes patří Studio Babelsberg k největším v Evropě. Výročí vzniku si nejstarší filmové ateliéry na světě chtějí náležitě připomenout.
Vzhledem k německé historii ale minulost filmového studia obsahuje také řadu temnějších kapitol. Během sta let se vystřídalo celkem pět politických systémů.
Historicky prvním snímkem Studia Babelsberg byl Tanec smrti s dánskou hvězdou Astou Nielsen. V době Výmarské republiky se pak ateliéry rozrostly do jedné z největších filmových fabrik na světě – točila v nich Marlene Dietrich i řada českých prvorepublikových hvězd.
Po nástupu nacistů byly ateliéry znárodněny a natáčené filmy se staly nástrojem propagandy. V té době zde, jak připomínají německé noviny, působila také herečka Lída Baarová.
Zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová zjišťovala zajímavosti z historie filmového studia Babelsberg
V dobách NDR se Studio Babelsberg přejmenovalo na DEFA, pod státní kontrolou ale zůstávalo stále.
Po určitém období stagnace se ateliérům podařilo dostat z ekonomických problémů a dnes úspěšně láká hollywoodské produkce. Studio se tak dnes může pochlubit více než třemi tisícovkami filmů.
Na okraji Postupimi se natáčel například Bournův mýtus s Mattem Damonem a před pár týdny v ateliérech dotočil Tom Hanks se Susan Sarandon.
Hollywoodských hvězd, které se rozhodly služeb německého Studia Babelsberg využít, je ale mnohem více. Režisér Quentin Tarantino má v ateliérech dokonce svoji ulici.
Oslavy výročí studia jsou spojeny se známým festivalem Berlinale. V rámci něj bude promítána celá řada snímků z němé éry německého filmu.