Německé filmy jsou svojí realitou Čechům blízké. Přináší je Das Filmfest

Snímkem režiséra Hanse Christiana Schmida Co zbývá? odstartuje večer v pražské Lucerně festival německy mluvených filmů Das Filmfest. Jedním z témat letošního, už sedmého ročníku jsou ženy a ženská identita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Barbara režiséra Christiana Petzolda | Foto: MUBI

Jedna z organizátorek akce Simona Kopřivová z Goethe Institutu si myslí, že české a německé filmy k sobě mají blíž, než se zdá.

„Často se ohlížejí do nedávné minulosti, takže samozřejmě téma komunismu v bývalé NDR. Tak jako každoročně máme velmi silně obsazenou právě sekci, která je věnována dokumentárnímu snímku,“ říká Simona Kopřivová a pokračuje:

„Takže si myslím, pakliže zní otázka, proč přijít na německy mluvené filmy, tak jednoznačně odpověď: jsou to filmy, které se zabývají tématy, která jsou nám, českému publiku, velmi blízká.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Simona Kopřivová z pražského Goethe Institutu představila festival Das Filmfest ve Světě o deváté na Rádiu Česko

Největší hvězdou festivalu Das Filmfest bude režisér Christian Petzold. Právě jeho film Barbara získal na letošním Berlinale Stříbrného medvěda za režii.

„Christian Petzold přijal naše pozvání a zúčastní se osobně sobotní projekce. Myslím si, že tento snímek by si diváci určitě neměli nechat ujít, protože kromě již zmíněného vyznamenání na Berlinale zastupuje také Německo v klání o oskarové nominace za celovečerní neanglicky mluvený film,“ dodává Simona Kopřivová.

Festival má několik sekcí - Fokus Frau, Berlín ve filmu a Die Doku.

Souběžně s festivalovou sekcí Berlín ve filmu bude k vidění stejnojmenná výstava filmových plakátů a fotografií z hraných a dokumentárních filmů z fondu nadace DEFA. Výstava ukazuje známá i méně známá natáčecí místa v Berlíně a vysvětluje, jakou proměnou Berlín v rozmezí let 1946 až 1990 prošel. Výstava se uskuteční ve spolupráci s nadací DEFA a PROGRESS Film-Verleih.

Festival Das Filmfest začíná dnes a potrvá až do 21. října. Společně ho pořádají Goethe Institut v Praze, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví ve spolupráci s pražskými kiny Lucerna a Atlas a brněnským kinem Art.

Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Eva Rajlichová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme