Neznámý dokument Alfreda Hitchcocka o holocaustu restaurují v londýnském muzeu

Příští rok by se do britských kin a na televizní obrazovky měl dostat prakticky neznámý dokument Alfreda Hitchcocka o holocaustu. Slavný režisér sestavil údajně mimořádně naturalistické dílo ze záběrů, které pořídili Britové a Sověti při osvobozování německých koncentračních táborů. Dokument se dlouhá léta považoval za ztracený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alfred Hitchcock | Foto: Press kit

Hitchcock dostal od svého patrona Sidneyho Bernsteina za úkol vyrobit dokument, jehož základem mají být záběry britských a sovětských filmových štábů z osvobozování koncentračních táborů.

Podle Independentu se po jejich shlédnutí otřesený režisér týden neukázal ve studiu.

Šestidílný dokument se po svém dokončení v závěru roku 1945 nevysílal. Podle kurátora Imperiálního válečného muzea v Londýně Tobyho Haggitha se Britové s Američany báli, že by to neprospělo poválečné obnově Německa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neznámém dokumentu Alfreda Hitchcocka informoval zpravodaj Jiří Hošek

A zřejmě ani sám Hitchcock po odvysílání zřejmě mimořádně naturalistického dokumentu neprahnul.

Teprve v 80. letech objevil poškozené dílo jeden americký badatel. Neúplná a technicky nekvalitní verze se promítala na Berlínském filmovém festivalu v roce 1984 a v americké televizi PBS o rok později.

Teď se unikátní dokument i s použitím digitální technologie restauruje v Imperiálním válečném muzeu. Práce mají skončit někdy v letošním roce.

Ze střípků šestého dílu pak vzniká úplně nový dokument, Night Will Fall. Příští rok se obě díla mají spolu vysílat na festivalech, v kinech i v televizi.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme