Nominacím na Oscary vévodí drama Králova řeč

Britsko-australské drama King´s Speech (Králova řeč) ovládlo letošní nominace na filmové Oscary. Snímek, jehož hrdinou je koktavý král Jiří VI., získal 12 nominací, včetně hlavní kategorie Nejlepší film.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscarova socha | Foto: Markéta Konvalinová

Nejvíc šancí na Oscary mají vedle Královy řeči westernové drama bratří Cohenů Opravdová kuráž, které získalo deset nominací, původně favorizovaný snímek The Social Network a sci-fi thriller Počátek, oba s osmi nominacemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nominace na letošní Oscary shrnuje redaktorka Lubica Bergmannová

Oproti předchozím letům je tentokrát prakticky každý ze snímků ucházející se o sošku za nejlepší film kasovním trhákem.

„Je nesmírně sympatické, že se akademici rozhodli rozšířit hlavní kategorii na deset nominovaných filmů, protože to udělá širší a komplexnější obrázek o tom, jaká uplynulá sezóna byla. Když se člověk na ten seznam podívá, tak je to velmi pěkná kolekce a žádný film tam nedělá ostudu,“ říká filmová kritička týdeníku Reflex Darina Křivánková.

Souhlasí s ní i další filmový kritik Jan Rejžek: „Po dlouhé době je to příklad ročníku, kdy komerční znamená také kvalitní. To tu opravdu dlouho nebylo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní nominace na Oscary okomentoval ve Stalo se dnes filmový a hudební kritik Jan Rejžek

Králova řeč má nominaci i za hlavní mužský herecký výkon. Colin Firth, který sklízí za roli zadrhávajícího krále Jiřího VI. jedno ocenění za druhým, ale původně ve snímku vůbec hrát neměl. Režisér Tom Hooper prý roli podle britských médií nejdřív nabídl Hughu Grantovi. Ten ji ale odmítl.

Soupeři Colina Firtha budou například Jeff Bridges (Opravdová kuráž) nebo Jesse Eisenberg (The Social Network). Z režisérů se o uznávanou sošku utkají mimo jiné David Fincher (The Social Network) s Hooperem nebo bratry Coenovými.

Jméno Natalie Portmanové coby baletky ve filmu Černá labuť se pak nejvíc skloňuje v souvislosti se soškou za nejlepší ženský herecký výkon. Souboj svede s Annette Beningovou (Děcka jsou v pohodě) či Nicole Kidmanovou (Rabbit Hole - Králičí díra).

Colin Firth | Foto: Nicolas Genin

Z neanglicky mluvených filmů se o Oscara bude ucházet například dánský film Lepší svět. Český film Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka se do letošního oscarového klání nedostal.

Nominace na prestižní filmové ocenění Oscar dnes oznámila v Los Angeles Americká filmová akademie. Samotné ceny se budou udílet v neděli 27. února. O uvádění ceremonie se postarají herci James Franco a Anne Hathawayová.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme