Nová komedie Ireny Pavláskové je v kinech

Ve čtvrtek měla v tuzemských kinech premiéru nová česká komedie Ireny Pavláskové s názvem Zemský ráj to na pohled. Prostřednictvím příběhu hlavní hrdinky Marty a jejích dvou dcer ukazuje specifickou realitu života v socialistickém Československu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisérka Irena Pavlásková | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Režisérka Irena Pavlásková tentokrát sáhla po scénáři spisovatelky Terezy Boučkové. Ta do něj otiskla své vlastní zážitky spojené s dospíváním na přelomu 60. a 70. let a také nelehký vztah s otcem, známým spisovatelem Pavlem Kohoutem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém českém filmu mluvila nejen s režisérkou Irenou Pavláskovou Eva Rajlichová.

"Režisér potom už vidí celý příběh v nějakém vizuálním ztvárnění. Samozřejmě, že jsme na tom nejdříve pracovaly. Já jsem měla tři stránky poznámek, které jsem Tereze navrhovala, částečně jsme nějaké zapracovaly a některé ne, protože by se tím rozbourala určitá stavba. V drobnostech nebo úpravě dialogů jsme ale připomínky zapracovaly," říká Irena Pavlásková.

Mimo Vilmy Cibulkové je ve filmu Zemský ráj to na pohled nepřehlédnutelný Ondřej Vetchý, který ztvárnil jednoho z jejích partnerů. Za zmínku stojí i Jiří Dvořák v roli bývalého manžela hlavní hrdinky a především do sebe zahleděného otce.

Jeho filmové dcery se při natáčení dobového filmu z let, které sami nezažily, spolehly zejména na pomoc režisérky a svých známých. "Tu dobu jsem si připomínala četbou a shlédnutím nějakých filmů. S Irenou jsme se také scházely a bavily jsme se o celé filmové rodině, o mojí postavě, jak odlišíme dvě období, kdy je v pubertě a kdy se z ní stává žena.," vysvětluje Dana Marková.

Podobně na tom byla i její herecká kolegyně Tereza Voříšková: "Musím říct, že jsem se spíš snažila na to připravit tak, že jsme se ptala prarodičů a lidí, kteří to zažili, na atmosféru a pocity, abych věděla kudy do toho."

Mrazivou komedii Ireny Pavláskové, které tvůrci vtiskli podtitul, jak se dalo žít v 70. letech a zároveň se nenechat zmrazit, můžete shlédnout právě teď v českých kinech.

Eva Rajlichová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme