Nové české filmy se představí ruskému publiku

Oceňované české filmy jako Pouta, Protektor, Kawasakiho růže nebo Kuky se vrací, se vydávají dobýt ruské publikum. Po letech první ucelená přehlídka, kterou v Moskvě ode dneška pořádá České centrum, chce seznámit ruské diváky se soudobou českou kinematografií. Shodou okolností hned dva snímky se zabývají dědictvím komunistického režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuky se vrací | Foto: Falcon

„Doufám, že tento festival může něco říct ruským divákům o českém filmu. Jaký je, jak v poslední době vypadá. Bude se promítat v kině 35 milimetrů, kde je docela intelektuální publikum a myslím, že o to bude mít zájem,“ věří Olga Kuračjovová z Českého centra v Moskvě.

To, že hlavním tématem hned tří promítaných snímků je sonda do nedávné historie, která má s tou ruskou mnohé kapitoly společné, je podle ní spíš shoda okolností než záměr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké mají české filmy v Rusku šance, se pokoušela zjistit Lenka Kabrhelová

Pohled českých filmových tvůrců na kolaboraci s nacistickým režimem a hlavně spolupráci s komunistickou tajnou policií, ale podle expertů má šanci ruské publikum oslovit, přinejmenším tu jeho část, která k minulosti není lhostejná.

„Každá podobná diskuse je užitečná, tím spíš, že v ruské společnosti se debaty na podobná témata příliš nevedou," podotýká Nikolaj Petrov, historik ze sdružení Memorial.

Diskuse s režisérem snímku Pouta Radimem Špačkem a hercem Ondřejem Malým může být o to zajímavější, že mnozí obyvatelé země, v jejímž čele už dekádu stojí bývalý agent KGB Vladimir Putin, zdaleka nevnímají minulost svázanou s komunistickými tajnými službami tak negativně, jako mnozí třeba v Česku či Polsku.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme