Nový česko-slovenský film Můj pes Killer se věnuje problematice rasismu

Stud a hrdost mohou zabíjet. S tímto podtitulem se představí film Můj pes Killer režisérky Miry Fornayové na letošním filmovém festivalu Febiofest, který začíná už podvacáté právě dnes večer. Česko-slovenský snímek tu bude soutěžit v sekci Nová Evropa. Jedno ocenění už ale má - hlavní cenu z přehlídky v Rotterdamu, kde okouzlil diváky i mezinárodní porotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Můj pes Killer

Z filmu Můj pes Killer | Foto: MIRAFOX

„Je to příběh jednoho dne mladého osmnáctiletého chlapce, který žije se svým otcem a má kamarády, rasisticky orientované boxery, mezi které patří, a chtěl by patřit více. Má psa, ke kterému má vztah, a kvůli tomu psovi byl jistým způsobem ve skupině akceptován,“ popisuje děj filmu režisérka Mira Fornayová.

„Prožije jeden den, kdy potkává svou matku, se kterou musí něco vyřešit. Matka přináší do filmu konflikt v podobě rodinných vztahů, které začínají být komplikovanější právě kvůli rasistickým předsudkům,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o novém česko-slovenském filmu Můj pes Killer zjišťovala Eva Rajlichová

Ke konečné podobě filmu se se svým štábem probojovala přes mnoho verzí scénáře. Minimalisticky pojatý snímek se odehrává na česko-slovenském pomezí na Hodonínsku. A právě z Rohozce u Hodonína je i představitelka matky hlavního hrdiny, neherečka Irena Bendová.

„I když paní režisérka, když jsme se spolu seznámily, říkala: ‚Vy jste zajímavá osobnost, ale nevím, jestli to zvládnete, jste takový optimistický člověk, a já potřebuji ztrhanou, sprostou ženu,‘ tak jsme to zkusily a nějak to vyplynulo,“ vzpomíná.

Pro Irenu Bendovou to byla vůbec první filmová zkušenost. „Mira dokáže člověka vést, což je strašně důležité. Vysvětlí vám to a dokáže vás opravdu tak vyhecovat, že člověk, i když si myslí, že to už nejde, tak to jde,“ dodává.

Práce s neherci a důvěrná znalost prostředí dává filmu téměř dokumentární ráz. „Místo, abych to hodnotila, nějakým způsobem pojmenovala, dávala do toho svůj názor, tak to jen ukážu. A myslím, že v tom filmu to tak je. Že to není moralistické dílo, které by mělo něco pojmenovat, jak by to mělo být, spíše to pojmenovává, proč to tak je,“ tvrdí režisérka.

Můj pes Killer je druhý celovečerní snímek Miry Fornayové, v lednu za něj získala ocenění na festivalu v Rotterdamu. Podle ní bylo skvělé už to, že její film mohla vidět světová porota, a z vítězství tak potom měla dvojnásobnou radost.

Můj pes Killer se bude v příštích dnes promítat na Febiofestu. Do českých kin vstoupí 11. dubna.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme