Nový dokument o pacifikaci odhaluje odvrácenou stranu Ria de Janeira

Do olympijských her zbývají čtyři měsíce a v Riu de Janeiru se opět řeší přestřelky a neklid v chudinských čtvrtích – i v těch, kde už je na stálo takzvaná pacifikační policie, která měla vyhnat drogové gangy. Právě její fungování řeší dokument o odvrácené straně města, který se brzy dostane na internet a na festivaly. O víkendu ho tvůrci ukázali přímo v obávané chudinské oblasti obyvatelům, kteří se v něm objeví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režiséři David Morris a Angélica Melo u plakátu svého dokumentu nazvaného Druhá strana pohlednice z Ria

Režiséři David Morris a Angélica Melo u plakátu svého dokumentu nazvaného Druhá strana pohlednice z Ria | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Dokument ukazuje to, co zůstává většinou skryté za krásnými obrázky zelených vrcholků a pláží Ria de Janeira, které zná celý svět. I proto se jmenuje druhá strana pohlednice.

„Je to zodpovědnost, takové to ‚mise splněna‘. Lidé tu mají dost lhářů. Už nechtějí dávat další a další rozhovory o svém smutku, o svých životních ztrátách. Já řekla, podívejte, natočím s vámi, ukážu to vám a ukážu to celému světu,“ vysvětluje brazilská polovina režisérské dvojice Angélica Melová, proč film nejdříve ukázala jeho aktérům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před rokem v Riu de Janeiru zastřelil při akci v chudinské čtvrti policista desetiletého Eduarda. O často kritizované politice takzvané pacifikace je i dokument, o kterém natáčel zpravodaj David Koubek

Jednou z nejdůležitějších osob snímku je Terezinha de Jesus, které před dveřmi jejího domu přesně před rokem zastřelil policista pacifikační policie desetiletého syna Eduarda. Jak vypráví, ten den se změnilo její jméno. Od té doby se jmenuje „Spravedlnost“.

Stala se z ní aktivistka. Bojuje však hlavně za potrestání policisty, který byl původně zproštěn obvinění. A říká, že nepřestane, dokud ho nedostane do vězení.

Režisérka dokumentu s jednou z hlavních aktérek, Terezinhou de Jesús, matkou desetiletého Eduarda, zabitého policistou | Foto: David Koubek

Falešný obrázek Ria

Jak tvůrci zdůrazňují, problém je v systému. Ročně umírá v Brazílii násilnou smrtí skoro 60 tisíc lidí ročně. Policistů ve službě zemřela v roce 2014 skoro stovka. Naopak policie v Riu de Janeiru zabije člověka v průměru každé 3 hodiny.

Podle Brita Davida Morrise, druhého článku režisérského dua, jde o občanskou válku, o níž dlouho nic nevěděl.

„Rio jsem znal jen podle pláží Ipanema a Copacabana. Pak ale proniknete za tenhle obrázek, a co najdete? Bolest a utrpení. To je pro mě nepřijatelné. Měl jsem pocit, že mi kdysi prodali falešný obrázek Ria. A to chci ukázat světu. Je to potřeba, jinak se to nikdy nezmění,“ popisuje.

Dokument mimo jiné přináší svědectví dvou mladých mužů, zapletených dříve do obchodu s drogami, kteří mluví o tom, jak je pro kluky z favely přitažlivý vzor velkých drogových dealerů, a jak je těžké se po odsouzení vrátit do společnosti, pokud se chce člověk oprostit od minulosti. Velmi otevřená je také výpověď policisty, který přiznává, že současná politika pacifikace favel nefunguje.

„Ano, on sám mi řekl, že si asi po tomhle rozhovoru bude muset zažádat o důchod. Anebo že ho pak budu muset odvézt do Británie. Byl opravdu otevřený, otevřený a velmi upřímný,“ říká režisérka Angélica Melová.

Místní vláda chtěla další pacifikační jednotky nasadit i do dalších chudinských čtvrtí, zvaných favely. Zatím ale projekt odkládá. Ne kvůli kritice obyvatel i některých odborníků, ale protože jí došly peníze.

Část rozsáhlého komplexu favel Alemâo, kde se odehrává větší část dokumentu | Foto: David Koubek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme