Nový dokument o vile Tugendhat nabídne unikátní dobové záběry

Osud jménem Tugendhat je nový hraný dokument České televize Brno. Českou televizní premiéru bude mít dnes večer, tu světovou pak zítra v Českém domě v New Yorku při dvoudenní prezentaci města Brna. Téměř hodinový snímek se skládá nejen z autentických vystoupení a hraných sekvencí, ale obsahuje i unikátní dobové fotografie a filmové záběry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila Tugendhat se otevírá po rekonstrukci otevírá návštěvníkům | Foto: Ivan Holas

Forma hraného dokumentu nebyla pro režiséra Rudolfa Chudobu pouze módní záležitostí, ale v podstatě nutností. Všechny dosavadní dokumenty se totiž podle něj věnovaly vile jen z čistě historického a architektonického hlediska, což prý rozhodně nestačí.

„Je to úžasná a unikátní architektura. Ale byl to rodinný dům, což bylo zdůrazňováno jak paní Gretou Tugendhat, tak Miesem van der Rohe, a k tomu to mělo sloužit. Takže bez toho, aby se tam ti lidé objevili a já bych jen zdůrazňoval určitou estetiku toho prostředí, to prostě nešlo,“ vysvětlil svůj postoj Chudoba a doplnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový dokument o vile Tugendhat představil redaktor Ivan Holas

„Navíc ti lidé tomu dávají důvěryhodnost v oblasti pocitů a emocí. Když se tam objeví člověk, který nějak vypadá, nějak se projevuje a něco dělá, tak víc připustíme ten základní účel té stavby.“

Slova jednotlivých postav se opírají o doložená fakta a účinkující se i zjevem co nejvíce přibližují svým vzorům. To bylo při castingu důležitější než herecká zkušenost.

Dokument navíc život rodiny i vily Tugendhat zasazuje do kontextu celého prvorepublikového Brna, které patřilo k evropským mekkám funkcionalismu.

Ivan Holas, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme