Nový film připomíná nedožitou padesátku hudebníka Filipa Topola

Lídr kultovní kapely Psí vojáci Filip Topol přirovnal kdysi svůj život k barevnému ocasu letící komety. Právě tam má původ i název filmu, který vznikl k Topolovým nedožitým padesátým narozeninám. Muzikant, ale i spisovatel a výtvarník, zemřel před více než dvěma lety a dokument o něm jde do kin právě dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip Topol

Filip Topol | Foto: agentura Rock-jazz

Film Takovej barevnej vocas letící komety ukazuje životní i hudební příběh vyhlášeného muzikanta. Legendární jsou například jeho ruce zakrvácené hraním na piano. S nápadem na dokument přišel Topolův přítel a dlouholetý manažer Psích vojáků Romek Hanzlík. Použil i několik unikátních archivních materiálů.

„Dokonce se našel i obrazový záznam prvního Filipova vystoupení ve dvanácti letech, kdy předskakoval Plastikům na Hrádečku, kde hráli Plastici Pašije a spousta takových různých záběrů hlavně z osmdesátých let, ale hledali jsme i v archivech StB, hledali jsme mezi lidmi a našli jsme toho celkem hodně,“ říká Hanzlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový film připomene legendárního muzikanta Filipa Topola

I když Topola dobře znal, nepřestává ho překvapovat ani dva roky po jeho předčasné smrti. Díky práci na filmu se dozvěděl věci, které sám netušil.

„Když jsme si povídali s jeho učitelkou na varhany na lidové konzervatoři, to bylo v druhé půlce osmdesátých let, v době, kdy Filip řádil na koncertech jako největší excentrik, hrál vestoje, tancoval, ta učitelka tam říkala, on byl takovej tichej, moc nemluvil, on se ani neusmál, jako kdyby měl jakoby jinou tvář," dodává Hanzlík.

Ve filmu na Topola vzpomínají jeho kamarádi, kolegové z kapely i bývalé přítelkyně. Je v něm i hodně fotografií a filmových záznamů. Na jeho výrobu přispěli i Topolovi fanoušci. Dohromady vybrali téměř půl milionu korun.

Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme