Nový film Roberta Sedláčka ‚Rodina je základ státu‘ jde do kin

O tom, že ‚Rodina je základ státu‘, se můžete od tohoto týdne přesvědčit v českých kinech. A to díky stejnojmennému filmu režiséra Roberta Sedláčka. Rodinná road movie, v které hraje třeba i jedna socha Kryštofa Kintery, je nejen o rodinných vztazích, ale má ambice se vyjádřit i k současnému dění v naší společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Rodina je základ státu | Foto: Bontonfilm

Robert Sedláček ale přiznává, že původně chtěl napsat trochu jiný příběh: „Říkal jsem si: udělám Homolkovy. Udělám něco o maloměšťácké rodině, protože sám mám významně maloměšťácké kořeny a bojuju s tím doteď. A ono se na tu malou věc, protože jsem neukázněný autor, nalepily ty velké.“

„Od té doby, co dělám politiku a nebo podnikatelskou sféru, je pro mě téma princip neodpovědnosti ve veřejném životě. Já jsem neviděl manažera nebo politika, který by přivedl podnik do kytek a řekl: ‚Promiňte, já jsem to podělal.‘,“ říká filmař, podepsaný pod snímky Největší z Čechů nebo Pravidla lži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové o vzniku a poslání nového filmu Roberta Sedláčka 'Rodina je základ státu'

V příběhu úspěšného manažera, který musí začít splácet pomyslný úrok za svůj luxusní život, získaný ale nepříliš čistým způsobem, se objevuje řada oblíbených sedláčkových herců: kromě Evy Vrbkové, třeba Simona Babčáková a v hlavní mužské roli Igor Chmela. Pro svého hrdinu měl režisér pochopení ale jen do jisté míry.

„Tohle na něm právě sympatické taky není, že ta jeho omluva spočívá v tom, že to dělal všechno pro tu rodinu, ale taky se v té vaně za 400 tisíc koupe, že jo,“ dodává Robert Sedláček.

Humor i zamyšlení

Nejednoznačný hlavní hrdina odváží svou rodinu na výlet, který je ale zároveň útěkem. Natáčení se tak odehrávalo například v lokacích okolo řeky Moravy na Hodnonísku, v podhůří Beskyd a na Zlínsku. Na vstup filmu do českých kin se těší i oba představitelé hlavních dětských rolí - Albert Mikšík a Kristýna Tomíčková.

„Každý máme jinou životní zkušenost ve vztahu k penězům a každý si jinak vysvětlujeme svůj sociální úspěch nebo neúspěch. A někde se ty věci dotýkají, jak si to člověk vysvětluje, některé věci si omlouvá a na některé je třeba pyšný. Fakt bych chtěl, aby ten film byl spíš partnerem k přemýšlení,“ vysvětluje Robert Sedláček vizi poslání svého filmu.

Robert Sedláček (živé vysílání z LFŠ 2011) | Foto: Radio Wave

Film ‚Rodina je základ státu‘ bude mít dnes v Praze slavnostní premiéru. V běžné distribuci ho uvidí diváci od čtvrtka 13. října. Natáčení dramatické road movie, v které ale nechybí ani humor, si vyžádalo 16 milionů korun.

Eva Rajlichová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme