O ceny kritiky se utkají filmy Kobry a užovky, Domácí péče a Ztraceni v Mnichově

Nejvíce šancí na Ceny české filmové kritiky mají filmy Kobry a užovky, Domácí péče a Ztraceni v Mnichově. Shodně získaly nominace v kategoriích za nejlepší film, scénář i režii. Laureáti cen budou vyhlášeni 23. ledna v pražském Divadle Archa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Kobry a užovky | Foto: Falcon

Snímek Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského nasbíral v prvním kole hlasování šest nominací.

Kromě zastoupení ve třech hlavních kategorií má i tři herecké nominace - pro bratry Kryštofa a Matěje Hádkovy v hlavních mužských rolích a Lucii Žáčkovou za ženský herecký výkon.

Pět nominací získala Domácí péče scenáristy, režiséra a producenta Slávka Horáka, mimo jiné i pro Alenu Mihulovou za ženský herecký výkon. Slávek Horák je navíc nominovaný v kategorii Objev roku.

Ceny české filmové kritiky uděluje profesní organizace filmových novinářů a publicistů Sdružení českých filmových kritiků, o. s. Hlavními partnery 6. ročníku těchto ocenění jsou RWE, Česká televize, Státní fond kinematografie a ministerstvo kultury. Hlasování je veřejné, výsledky budou následně zveřejněny na webových stránkách www.filmovakritika.cz. Předání cen bude v přímém přenosu vysílat ČT Art.

Trio uchazečů o ceny ve třech hlavních kategoriích za nejlepší film, scénář a režii doplňuje autorská komedie Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově.

Celkem se mezi nominovanými filmy objevilo jedenáct snímků. Například v nově zavedené kategorii Nejlepší audiovizuální počin jsou nominovány loutkové filmy Malá z rybárny a Malý pán, výkon ve filmu Sedmero krkavců může přinést cenu herečce Marthě Issové.

Na Objev roku jsou nominováni režiséři Andy Fehu za horor Nenasytná Tiffany a Štěpán Altrichter za snímek Schmitke, ve kterém si rolí svérázného inženýra vysloužil nominaci v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon Peter Kurth.

V kategorii dokumentů stojí za všemi těmi nominovanými snímky ženy - Jana Ševčíková (Opři žebřík o nebe), Veronika Lišková (Danielův svět) a Helena Třeštíková (Mallory).

ČRo, Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme