OBRAZEM: Den Star Wars slaví fanoušci sci-fi série na celém světě

Fanoušci sci-fi série Hvězdné války dnes slaví takzvaný Star Wars Day. Neoficiální svátek připadá na 4. května kvůli slovní hříčce. Pozdravem rytířů Jedi je věta: „Ať vás provází síla“, anglicky tedy „May the force be with you“. Zní to tedy podobně jako „May the 4th be with you“, tedy „Ať vás provází 4. květen“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den Star Wars slaví fanoušci v Tokiu | Zdroj: Reuters

Někteří fanoušci oslavují také 5. květen, opět kvůli jazykové hříčce. Název jednoho z dílů Epizoda III - Revenge of the Sith zní podle nich podobně jako Revenge of the 5th.

Zítra ale prý budou slavit jenom příznivci temné strany síly.

Star Wars Day dnes oslavili například v japonském Tokiu. Dospělí i děti se převlékli například do kostýmu mistra Yody, nájemného lovce Jungo Fetta, temného lorda Dartha Vadera nebo chlupáče Chewbaccy. Oblíbení byli především vojáci Impéria, takzvaní stormtroopeři.

Den Star Wars slaví fanoušci v Tokiu | Foto: Reuters

Den Star Wars slaví fanoušci v Tokiu | Foto: Reuters

V Česku využili fanoušci Hvězdných válek volné soboty. Už 2. května tak oblékli kostýmy a prošli centrem hlavního města. Pochod se v Praze konal poprvé.

„Jsme všichni fanoušci Hvězdných válek a tímto jsme oslavili den Star Wars. Letos je to poprvé, co jsme uspořádali i pochod. Určitě se dá očekávat, že v tom budeme pokračovat," řekla ČTK jedna z organizátorek akce.

V Praze se sešli fanoušci Hvězdných válek | Foto: ČTK

V Praze se sešli fanoušci Hvězdných válek | Foto: ČTK

V květnu má také narozeniny tvůrce Hvězdných válek George Lucas a před rokem padla první klapka při natáčení filmového pokračování, které se bude jmenovat Epizoda VII - Síla se probouzí.

Nové pokračování navazuje dějově na poslední díl série Epizodu VI - Návrat Jediho natočenou v roce 1983. Skupinka hrdinů včetně Harrisona Forda coby Hana Sola bude muset opět zachraňovat galaxii před temnou stranou síly.

Film Síla se probouzí nebude režírovat otec Hvězdných válek George Lucas. Svou produkční společnost Lucasfilm prodal firmě Walt Disney za čtyři miliardy dolarů, v přepočtu téměř 100 miliard korun v hotovosti i akciích.

Snímek tentokrát natočí J. J. Abrams. Ten v minulosti režíroval například oba díly nového Star Treku nebo Mission Imposible III, u kterého se podílel i na scénáři. Spolupracoval také na seriálu Ztraceni.

Celkové příjmy z kin za všechny epizody se zatím vyšplhaly na zhruba čtyři miliardy dolarů. Na doprovodném obchodu s licencemi na předměty, jako jsou hračky, trička nebo kostýmy, vydělali tvůrci asi 12 miliard dolarů, tedy zhruba 300 miliard korun.

Hvězdné války patří na internetu mezi nejčastěji nelegálně stahované filmy. Denně si lidé podle odhadů blogu TorrentFreak stáhnou až tři tisíce nelegálních kopií. Všech šest dílů se dá z iTunes, Google Play a dalších platforem stáhnout za zhruba 89 dolarů, tedy asi 2200 korun.

Anna Kottová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme