Od prvního letu hvězdné lodi Enterprise uplynulo 47 let. Star Trek se stal fenoménem

Dnes je významný den pro mnohé fanoušky science fiction. Uplynulo přesně 47 let od chvíle, kdy v televizním éteru poprvé zazněla slova, která se stala sloganem jedné z nejslavnějších vesmírných ság – Star Treku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Star Treku v pražském KC Novodvorská.jpg | Zdroj: ČTK

‚Nekonečný vesmír – toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise na její pětileté misi – vydávat se za poznáním tajemných nových světů, hledat nové formy života a nové civilizace. Odvážně se pouštět tam, kam se dosud člověk nevydal.'

To je heslo, které si do štítu před 47 lety vetkla první série Star Treku. Poprvé se na obrazovkách objevila právě 8. září roku 1966.

Její cesta do televize ale nebyla zrovna snadná. První pilotní díl se lidem ve vedení televize NBC nelíbil, dali ale autorům šanci natočit další. A ten už uspěl. Kapitán James Kirk, první důstojník a poloviční vulkánec Spock a lékař Leonard McCoy se konečně mohli vypravit tam, kam se člověk dosud nevydal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvěk k výročí ságy Star Trek natočil redaktor Ondřej Himmer

„Úplně nepatřím mezi ty nejskalnější fanoušky původního Star Treku s těmi papundeklovými kulisami a pyžamy, jak se dnes trochu s nadsázkou říká. Původní Star Trek považuji za start něčeho většího, co pak přerostlo ve fenomén, který trvá dodnes,“ říká jeden z velmi aktivních fanoušků Star Treku Nikola Bojčev.

Fenomenální byla zejména schopnost seriálu získat si mimořádně oddané fanoušky. Když prosákly na veřejnost informace o tom, že NBC chce seriál stáhnout, zavalili fanoušci vedení televize desítkami tisíc dopisů a vesmírná loď Enterprise mohla dál brázdit galaxii.

„Bylo to dost novátorské – černoška ve velení hvězdné lodi, to je myslím na šedesátá léta ve Spojených státech hodně revoluční záležitost. A byl to vůbec první pořad, kde černoška políbila bílého muže. I to těm lidem, kteří u televizních obrazovek seděli, bylo velmi sympatické,“ dodává Bojčev.

Původní seriál nakonec skončil po třech sériích a osmdesáti dílech. Fenomén ale žil dál a svět Star Treku postupně zaplňovaly další vesmírné lodě, stanice, planety, mimozemské civilizace a samozřejmě odvážní a čestní důstojníci hvězdné flotily.

Celkem vzniklo 726 seriálových dílů a 12 celovečerních filmů. Splnilo se tak přání, vyjádřené ve známém vulkánském pozdravu pana Spocka, tedy „žijte dlouho a blaze“.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme