Od smrti slavného Gérarda Philipa už uplynulo 50 let

Přesně před padesáti lety zemřel jeden z nejpopulárnějších francouzských herců - Gérard Philipe. Proslavil se hlavně divadelní rolí Cid a filmem Fanfán Tulipán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmová klapka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Gérard Philipe zemřel na vrcholu slávy v pouhých sedmatřiceti letech ve svém bytě v ulici Tournon, jen kousek od Lucemburské zahrady. Pochován byl v kostýmu Cida v Ramatuelle, nedaleko St. Tropez.

Natočil třicítku filmů včetně snímku Velké manévry, Ďábel v těle, Nebezpečné známosti, ale popularitu mu zajistil hlavně Fanfán Tulipán.

Gérard Philipe navštívil v roce l955 tehdejší Československo, k němuž měl vztah. Jeho maminka se totiž narodila v Praze.

Jeho smrt v listopadu 1959 šokovala celou Francii, neboť nikdo nevěděl, jak vážně je nemocen. Od chvíle, kdy mu 9. listopadu lékaři diagnostikovali rakovinu jater, až po jeho smrt uplynuly pouze dva týdny, a jediný, kdo věděl o nevyhnutelnosti konce, byla jeho žena Anne, která se však rozhodla mu jeho skutečný zdravotní stav zatajit.

Dnes je po slavném herci pojmenována řada festivalů, škol a v Paříži v šestnáctém obvodu i ulice. Ve Francii se stále s velkých úspěchem prodává na kompaktním disku Malý princ, jehož příběh načetl právě Gérard Philipe.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme