Oscara za nejlepší film získalo Argo. Hercem roku je Daniel Day-Lewis

V Los Angeles se po pětaosmdesáté udělovaly prestižní filmové ceny Oscar. Nejlepším filmem roku 2012 je podle americké filmové akademie drama Argo režiséra Bena Afflecka. Drama, popisující skutečné události z islámské revoluce v Íránu v roce 1979, si odneslo zlatou sošku také za scénář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Producenti oscarového filmu Argo Grant Heslov, Ben Affleck a George Clooney | Zdroj: Reuters

Vítězný thriller režírovaný Benem Affleckem, který se v něm i zahrál, líčí pravdivý příběh o záchraně šesti amerických diplomatů za islámské revoluce v Íránu v roce 1979. Producentsky se na filmu podílel například i George Clooney. Na zlatých glóbech dostal cenu za nejlepší film i režii.

Favorizovaný Lincoln Stevena Spielberga proměnil z dvanácti nominací jen jednu. Získal ji Daniel Day-Lewis za ztvárnění legendárního amerického prezidenta. Rodák z Velké Británie zlomil oscarové rekordy, když dostal cenu za nejlepší herecký výkon už potřetí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělování Oscarů sledoval zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Jennifer Lawrenceová za film Terapie láskou. Oscary za vedlejší role si odnesli německý herec Christoph Waltz za svůj výkon ve filmu Nespoutaný Django a také herečka Anne Hathawayová za to, jak hrála v novém zpracování francouzských Bídníků.

Sošku Oscara za režii získal Ang Lee za film Pí a jeho život. Jeho snímek si odnesl vůbec nejvíc zlatých sošek, celkem čtyři.

Úplně naprázdno naopak vyšel snímek o dopadení Usámy bin Ládina 30 minut po půlnoci.

Cenu za nejlepší neanglicky mluvený film si odnesla Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho.

Pocta se skládala bondovkám. Na podiu nechyběla 76letá Shirley Basseyová, která zazpívala ústřední písničku k filmu Goldfinger. Poprvé ji nazpívala v roce 1964.

Přehled držitelů Oscarů za rok 2012
Nejlepší film: Argo - režie Ben Affleck
Režie: Ang Lee - Pí a jeho život
Herec v hlavní roli: Daniel Day-Lewis - Lincoln
Herečka v hlavní roli: Jennifer Lawrenceová - Terapie láskou
Herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz - Nespoutaný Django
Herečka ve vedlejší roli: Anne Hathawayová – Bídníci

Moderátor svými vtipy vyrážel dech

Oscarový večer moderoval v rychlém tempu Seth MacFarlane. Od všestranně talentovaného komika, animátora, filmového producenta a zpěváka se očekávalo, že dodá slavnostnímu obřadu nový švih.

40letý McFarlane dal hned v úvodu jasně najevo, že se nebojí kontroverze. V písničce We Saw Your Boobs připomněl publiku, ve kterých filmech jsme mohli vidět poprsí známých hereček od Meryl Streepové přes Naomi Watts po Angelinu Jolie.

Moderátor pak dokázal svými vtípky několikrát skoro vyrazit dech. Třeba když zmínil nominaci Daniela Day-Lewise za jeho ztvárnění Lincolna a vzápětí dodal, že se 16. americkému prezidentovi dokázal do hlavy opravdu dostat jedině John Wilkes-Booth, vrah, který ho zastřelil ranou do hlavy.

Íránci natočí antiArgo

Děj vítězného oscarového filmu se odehrává na Blízkém východě. Kostra příběhu, tedy propašování šesti Američanů převlečených za kanadské filmaře, je pravdivá. CIA tak opravdu za pomoci kanadské diplomacie malou část Američanů z revolučního Íránu zachránila.

Írán považuje Argo za propagandu USA. Vadí mu hlavně vymyšlené scény

Číst článek

Závěrečná honička, kdy revoluční gardisté honí na letišti startující švýcarské jumbo, už je ovšem filmařskou nadsázkou.

Írán už na podzim vydal prohlášení, že Argo je jednostrannou americkou propagandou. Íránci proto chtějí natočit svůj vlastní pohled na tyto události. Režisérem bude Atáolláh Salmániján a film by se měl jmenovat Generální štáb.

Argo podceňuje roli Kanady v případu, zlobí se na oscarový film Kanaďané

Číst článek

Výsledky 85. ročníku udílení cen americké Akademie filmových umění | Foto: ČTK

Igor Maňour, Vít Pohanka, Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme