Otakar Vávra slavil a křtil knihu Paměti aneb Moje filmové 100letí

Doplněné a rozšířené vydání svých pamětí, které vyšly v roce 1994, představil dnes v pražském Mánesu režisér a scenárista Otakar Vávra. Zároveň oslavil 100. narozeniny, k nimž mu blahopřáli v roli kmotrů knihy nazvané Paměti aneb Moje filmové 100letí prezident Václav Klaus, ministr kultury Jiří Besser, pražský primátor Bohuslav Svoboda a režisér Jiří Menzel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Vávra slaví 100. narozeniny. | Foto: Filip Jandourek

Mezi gratulanty byly desítky dalších filmařů a herců. Například herci z Vávrova filmu Romance pro křídlovku Jaromír Hanzlík a Miriam Kantorková.

„Když se vysloví Otakar Vávra, tak mě naskočí řetízkový kolotoč, protože on mě povozil na řetízkovém kolotoči na celý život. Já už od té doby na řetízkový kolotoč nesednul. A potom také když se řekne Otakar Vávra, tak mě naskočí ohromná osobnost českého filmu a ať si říká kdo chce co chce, je to opravdu kumštýř s velkým ká a umělec s velkým u a já si ho za to strašně vážím,“ říká o režisérovi herec Jaromír Hanzlík, který dal oslavenci pusu na čelo.

Miriam Kantorková se vedle Zlaté renety objevila i v Kladivu na čarodejnice. To, že mohla v 60. letech točit s Otakarem Vávrou, považuje za velké štěstí:

„Fakt je ten, že to byla krásná doba. Mám pocit, že 60. a 70. léta byly pro film a pro kulturu ohromný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vávra slavil.mp3

Poblahopřát přišel i kameraman Romance pro křídlovku Andrej Barla, který s režisérem natočil zmiňovanou Zlatou renetu a jejich filmy posbíraly po světě spoustu cen. Andrej Barla proto hned věděl, co by jeho režisérovi udělalo radost.

„Přinesl jsem mu něco, z čeho opravdu může něco mít. A sice dobré francouzské víno.“

Otakar Vávra dostal společně s dárky i vyznamenání od Jiřího Bessera, který jubilantovi předal medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za propagaci české kultury ve světě. „Jsem překvapený, že mu je sto let a ještě ho nedostal,“ dodal Besser.

Dokumentaristky Alena Činčerová a Adéla Sirotková daly oslavenci stovku jeho oblíbených párků. Od primátora města Hradce Králové dostal Vávra fotografii porodnice, kde se přesně před sto lety narodil. Hlavní dárek přišel po gratulacích. Ohňostroj nad Vltavou pro oslavence připravila jeho manželka Jitka Němcová:

„Nejzábavnější bylo, že on byl parťák strašnej. A že s nim byl život krásnej a já jsem se s ním tak nasmála. A tím, že blbě slyší a vidí, tak už mi to chybí. Měla jsem s ním krásnej život.“

Kariéra Otakara Vávry trvala skoro sedmdesát let, jako režisér je podepsán pod více než padesáti filmy a k mnoha z nich napsal i scénář.

Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme