Padesátiny Večerníčku připomene výstava i den otevřených dveří v ČT

Pohádkou O klukovi a kometě začala před 50 lety historie Večerníčku. Večerní pořad pro děti se nejprve vysílal jen v neděli, postupně se přidávaly další dny. Každodenně začal kluk s čepicí navštěvovat dětské diváky v roce 1973. Padesátiny pořadu už připomíná poštovní známka, připravuje se knížka Večerníčkův pohádkový špalíček a lidé si ho budou moci připomenout také na výstavě v Praze nebo 1. května na dni otevřených dveří České televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Večerníček slaví 50 let | Foto: Česká televize

Kromě připomínek historie pořadu se také chystají další večerníčkovské příběhy. Ty by měly být i nadále rozmanité.

„Samozřejmě že si umím představit, že by vzniklo sto dílů jednoho seriálu a dalších sto dílů jiného, ale myslím si, že je důležité zachovat pestrost,“ říká kreativní producentka České televize Barbara Johnsonová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kam zajít na oslavy padesátin Večerníčku, zjišťoval redaktor Martin Karlík

Pestrost by se měla týkat i použitých technologií. Vedle tradiční kreslené animace by tak měly vznikat i příběhy s loutkami, s plastelínou nebo pohádky ve 3D.

Od 30. května do poloviny září připomene padesátiny Večerníčku pražská výstava, která se bude konat na dvou místech – v Muzeu Kampa a ve Valdštejnské jízdárně. Lidé se budou mít možnost setkat se s večerníčkovskými příběhy, staršími i novějšími.

V retrokoutku se návštěvníci potkají třeba s ovčí babičkou. „Která plete a za ní běží na zadní projekci vlci,“ přibližuje autorka výstavy Jana Sommerová.

Pohádky ovčí babičky viděly děti poprvé v roce 1966, tehdy byly ještě černobílé. První barevný večerníček se dostal na televizní obrazovku v roce 1968 – byl to Vodník Česílko.

Večerníček slaví padesátiny | Foto: Česká televize

Návštěvníci se na výstavě setkají také s příběhem Macha a Šebestové. A chybět by neměla ani kouzelná sluchátka. „Která opravdu když přiložíte k uchu, tak s vámi hovoří,“ dodává Sommerová.

Večerníčky byly a jsou úspěšné i z obchodního hlediska. „Večerníčkovské série patří vlastně k nejlepším artiklům i pro zahraniční prodeje,“ poznamenává ředitel České televize Petr Dvořák.

Pořad pro děti má svou připomínku i ve vesmíru. Planetku, která dostala jméno Večerníček, objevil 12. února roku 1999 z hvězdárny v Ondřejově Petr Pravec. Večerníček obíhá kolem Slunce v pásu dalších planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Martin Karlík, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme