Panika v městečku. Aneb plastové figurky v celovečerním filmu

Hráli jste si jako děti s postavičkami kovbojů a indiánů, kteří jezdí na koních a pokaždé se dostanou do nějaké vzájemné šarvátky? Ono je vlastně celkem jedno, jestli ano, nebo ne, jelikož odpověď nic nezmění na tom, že plastové figurky jsou teď hrdiny celovečerního filmu. Nutno podotknout, že filmu šíleně zábavného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panika v městečku | Foto: Asociace českých filmových klubů

Když se kdysi Stéphane Aubier a Vincent Patar procházeli po bleším trhu, objevili krom těžítek, stínítek na lampy a nečtených knih také drobné plastové blbůstky. Evokovaly jim dětství. A jelikož jsou tito dva chlapíci, kteří pocházejí z Belgie, animátoři, rozhodli se své nové úlovky oživit.

Nejdříve zrealizovali potrhlý seriál s pětiminutovými epizodkami. Úspěch se dostavil, a tak začali pokukovat po souvislém příběhu, z čehož vzešel celovečerní film Panika v městečku. Snímek samozřejmě pokračuje v bizarním duchu svého předchůdce, přičemž přívlastky jako šílený, bláznivý nebo anarchistický jsou rozhodně na místě.

Stačí se podívat na výchozí zápletku. Kůň, který se stylově jmenuje Kůň, má narozeniny a jeho kámoši kovboj a indián (zkuste uhádnout, jak se jmenují) narychlo přemýšlejí, co mu koupit za dárek. Rozhodnou se, že přes internet objednají 50 cihel a postaví gril. Skvělý nápad, jenže jaksi nedopatřením cihel neobjednají padesát, ale asi tak padesát milionů. Když jim je rozvážková služba složí na zahradu, nenapadne Kovboje s Indiánem nic lepšího, než ukrýt to ohromné množství na střechu.

To je pouze úvod taškařice, s níž se podíváte do podmořského světa, na zamrzlou tundru nebo do středu Země. Panika v městečku se totiž neřídí racionální logikou a fyzikálními zákony, spíše hraje podle pravidel dětské imaginace. Prckové si přeci vytvářejí každý den desítky a desítky nesmyslných příběhů inspirovaných tím, co už k nim nějakým způsobem proniklo.

Panika v městečku | Foto: Asociace českých filmových klubů

Jejich svérázná kombinatorika je ale úžasná v tom, jak je třeskutě zábavná. A enormně zábavně působí i zběsilé tempo Paniky. Všechno se odehrává v hrozném kvapu, svěží nápady se vrší jeden za druhým a divákovy smysly v podstatě nejsou schopny tuto prazvláštní směsku na první zhlédnutí kompletně pochytat.

Unést to v podstatě nedokáže ani vaše bránice. Když se smějete v kuse půl hodiny, těžko se hledají síly na dalších 30 minut bez toho, aniž byste se vydýchali a uklidnili. Snad z tohoto jediného důvodu to vypadá, že Panika v městečku kolem své poloviny ztrácí trochu svého kouzla. Neplácáte se u ní do kolen, protože jednoduše už nemůžete.

Směšné je to ale stabilně po celou stopáž. Samotné figurky, které jsou skutečně těmi tradičními plastovými postavičkami včetně podstavců, pobaví svojí triviální animací, jež připomene městečko South Park. Bude to znít možná divně, ale v daném provedení je komické i sledovat, jak se Kůň sprchuje, čte si noviny nebo prostě jen jede autem.

Panika v městečku | Foto: Asociace českých filmových klubů

K Panice v městečku se celkem bez větších potíží hodí plácnout štempl nejztřeštěnější filmové události roku. Jedinečná vizuální stránka dokazuje, že animace stále může překvapovat. Hromady fórků zase hlásají do světa, že stačí vzít běžné lidské očekávání, co by se mělo v různých situacích stát, a obrátit je naruby, abyste se potrhali smíchy. A za všechny ty nápady patří autorům velký dík.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), AČFK

Panika v městečku (Panique au village), animovaná komedie, Belgie / Francie / Lucembursko, 2009, 75 min

Režie: Stéphane Aubier, Vincent Patar, scénář: Stéphane Aubier, Vincent Patar, Vincent Tavier, Guillaume Malandrin, kamera: Jan Vandenbussche, produkce: Adriana Piasek-Wanski, hudba: Dionysos, French Cowboy

Hrají: Stéphane Aubier (Kovboj), Bruce Ellison (Indián), Vincent Patar (Kůň), Jeanne Balibar (madam Longrée), Véronique Dumont (Janine), Alexandre von Sivers (vědec) a další

Martin Čuřík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme