Pat a Mat slaví čtyřicet let, seriálové postavičky jsou oblíbené po celém světě

A je to! Oblíbený podtitul animovaného seriálu Pat a Mat. Postaviček, které znají jak malé děti, tak jejich prarodiče. Během čtyřiceti let se komické příběhy popletené dvojice dostaly do poloviny světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pat a Mat | Foto: Wikipedia, Patmatfilm

Melodii Petra Skoumala si spojí s dnes už legendárním seriálem každý. K němu se ale autor, podepsaný pod hudbou Maxipsa Fíka nebo Králíků z klobouku, připojil až s druhým dílem.

Stejně tak svá jména postavičky v červeném a žlutém roláku získaly až koncem osmdesátých let. Seriálu pak nic nebránilo, aby se dostal do celého světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čepičky nepatřily k dvojici Pat a Mat odjakživa. Ve vůbec prvním díle, nazvaném Kuťáci, mají postavy holé hlavy.

„Kutilství je fenoménem po celém světě. Ten seriál je velice oblíbený po celém světě. Zejména v Japonsku nebo Jižní Koreji,“ říká režisér Marek Beneš. Ten je zároveň i synem autora původní série, Lubomíra Beneše. Pata a Mata začal natáčet před čtrnácti lety.

Celkový počet dílů tak přerostl přes osmdesátku. Letos na jaře dokonce vznikl i celovečerní film. Práce se ale ani v jednadvacátém století nemění, jak popisuje ve tři roky staré reportáži animátor Jan Smrčka.

„Pořád používáme klasickou ruční animaci. Vybavením animátora je zde stále pinzeta, zubařské pátradlo, kleště, tužka i štípačky,“ vypráví Smrčka.

Seriál má původní humor

Stejně tak se nemění ani schéma příběhů kutilské dvojky. To má vždy svébytné řešení. V seriálu zůstává i původní humor.

„Na vtipu nesmí být znát frustrace, ani únava z okolního dění. Musí mít nadhled a odlehčit v člověku to, co ho tíží,“ popisoval seriálový humor v archivním materiálu kreslíř Vladimír Jiránek.

Pat a Mat se poprvé objevili v televizi jako Kuťáci, tehdy ještě bez čepic, v roce 1976. Přesně před čtyřiceti lety.

Ondřej Bambas, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme