Peníze i reputaci utopil v alkoholu. Film o Gascoignovi se promítal jediný večer

Jeden jediný večer se tento týden promítal v britských kinech dokument o slavném anglickém fotbalistovi Paulu Gascoignovi. Vystupuje v něm řada slavných osobností, které tak podávají pomocnou ruku géniovi fotbalových trávníků, z něhož alkohol udělal trosku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový míč | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Jsem teď v životě šťastný, ale vím, že to nepotrvá věčně. Vím, co novináři dokážou. Co o mně za poslední dva roky napsali, bylo příšerné. Nejsem jen Paul Gascoigne, Gazza, slavný fotbalista, jsem i lidská bytost a některé věci se mě hodně dotknou,“ řekl Gascoigne.

Z novinářů, kteří ho jednu dobu pronásledovali na každém kroku, měl fotbalista panickou hrůzu. Proto bylo interview pro BBC dost rarita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokument o fotbalistovi Gascoignovi se v Británii promítal jediný večer. Slavného sportovce připomněl zpravodaj Jiří Hošek

Gascoigne prý pokaždé strnul, když se v televizi začalo mluvit o Gaze, a až po chvilce se uklidnil, když zjistil, že nejde o něj, ale o palestinská území.

„Součástí jeho geniality a jeho výjimečnosti byla i jeho zranitelnost. Kdyby podle mě neměl tuhle zranitelnou část osobnosti, tak se nestal takovým hráčem, jakým byl,“ poznamenal v dokumentu jeho někdejší spoluhráč z Tottenhamu a anglické reprezentace Gary Lineker.

Gascoigne nebyl nikdy vzorem, co se životosprávy týče, ale s blížícím se koncem aktivní kariéry se jeho náklonnost k alkoholu vymkla jakékoli kontrole.

V roce 1998 vypil za jediný večer 32 skleniček skotské whisky. Než se stačil probrat z bezvědomí, zapsal ho jeho tehdejší kouč Bryan Robson na první odvykací léčbu. Když Gascoignovi ve 33 letech lékaři řekli, že je alkoholik, byla to prý pro něj úleva.

Kdysi nejlépe vydělávající fotbalista světa musel v roce 2011 vyhlásit osobní bankrot. Teď si slavný Gazza užívá křehkého období bez zjevných potíží a nepříjemných skandálů. Jedna věc ho ale trápí.

„Doteď jsem se nevyrovnal s tím, že už nehraju fotbal. Ani se moc na fotbal nekoukám, protože je mi pokaždé líto, že nemůžu nastoupit,“ podotkl Gazza a dodal:

„Také mi vadí přístup dnešních hráčů. Jel jsem na jeden zápas a po 25 minutách, co tam hráči na půl plynu chodili, jsem se sebral a jel zase domů. Nemůžu se dívat na někoho, kdo chce 100 procent platu, ale nepodává 100procentní výkon.“

Jiří Hošek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme