Piráti na vlnách

Když éteru vládl rokenrol z pirátských vysílaček V šedesátých letech, kdy rozhlasové stanice odmítaly poskytovat větší prostor populární hudbě, zvláště rokenrolu, se vynořilo několik pokoutních vysílaček, které si získaly nesmírnou posluchačskou oblibu. Nehlásaly nic pobuřujícího ani protistátního. Jejich program se skládal výhradně z hudby uváděné charismatickými moderátory. Ale už to stačilo, aby je establishment považoval za rozvratné a pokoušel se je umlčet. Jenže to měl složité: piráti vysílali z lodí kotvících v mezinárodních vodách... UVNITŘ TRAILER!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piráti na vlnách | Foto: Bontonfilm

Anglická komedie Piráti na vlnách, opatřená bezpočtem tehdejších hitů, těží ze souběžného předvádění rozhlasových pirátů a vládních snah o jejich umlčení. Netřeba dodávat, komu scenárista a režisér Richard Curtis věnuje svou přízeň. Tvůrce, jehož jméno si pamatujeme z úspěšně komedie Láska nebeská, opět splétá duchaplné rozmluvy i ztřeštěné zápletky a reportážní prvky míchá s groteskou i melodramatem. Dokonce použije "titanikovský" motiv potápějící se lodi rozhlasových pirátů, jimž na pomoc vyrazí bezpočet plavidel s jejich příznivci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poněkud nažehlení Piráti na vlnách

Snímek se netají nostalgií po časech, kdy vysílání žádané muziky bylo adrenalinovým počínáním. Dění i jeho aktéři se vyznačují stylizací, která je nejzřetelnější v roztančených přístavních scénách, ale stejně lze posuzovat i průhledy na mladičké i postarší fanoušky, zbožně poslouchající své oblíbence a jásající nejen nad vysílanou hudbou, ale zejména nad vtipnými spojovacími průpovídkami. K nejzdařilejším scénám snímku patří diskuse o přípustnosti či nepřípustnosti některých šťavnatých slov, nedopatřením (k velké potěše posluchačů) přenášených rovnou do éteru.

Piráti na vlnách | Foto: Bontonfilm
Přehrát

00:00 / 00:00

Wrestler, Piráti na vlnách

Kontrapunktem k hlasatelům Radia Rock, kteří mají sklon k excentrismu, je ostýchavý mladík, jenž se na pirátské lodi zasvěcuje do tajů dospělosti. Spolu s hrdiny vystupují ve filmu davy fanoušků a fanynek třeštících ve stejné extázi jako při koncertech Beatles. Proti nim pak stojí zapšklí vládní úředníci. Důležitou položkou snímku je herecké ztvárnění postav: vyjukaného Carla, sužovaného milostnými trably, ztělesnil Tom Sturridge. Carlova lakonicky jízlivého strýčka Quentina si zahrál Bill Nighy, proměnlivý Philip Seymour Hoffman se představuje jako nonšalantní hudební znalec přezdívaný Hrabě. Tajtrlíkovitého ministra si vychutnal Kenneth Branagh.

Piráti na vlnách | Foto: Bontonfilm

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Bontonfilm

Piráti na vlnách (The Boat That Rocked) komedie, Velká Británie / Německo / USA / Francie, 2009, 134 min.

Scénář a režie: Richard Curtis, kamera: Danny Cohen, hudba: Nick Angel, Steve Price

Hrají: Philip Seymour Hoffman, Bill Nighy, Rhys Ifans, Nick Frost, Kenneth Branagh, Emma Thompson

Jan Jaroš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme