Plzeňského festivalu Animánie se zúčastní tvůrci filmu Alois Nebel

V Plzni o víkendu vyvrcholí festival Animánie. Návštěvníci mohou shlédnout filmy nebo pracovat v dílnách. Dnes se bude vyrábět loutka, která se dá animovat, rozpohybovat a oživovat. Další dílna bude zaměřena na metodu animace na skle. Festivalu se dnes zúčastní tvůrci filmu Alois Nebel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Animánie

Animánie | Foto: Animánie

„My jsme nevěděli, že o to bude takový zájem, že budeme tolik jezdit. Slíbili jsme to, tak jsme sem přijeli, ale už je to takový dojezd. Já jsem si řekl, že pojedu tak do konce prosince a od ledna si dám dlouhou pauzu,“ říká Jaromír 99, který už pár měsíců odpovídá na otázky, jak vznikal komiksový film Alois Nebel.

Proslulý autor filmu je spolu s kolegy tahákem festivalu, který je jinak zaměřen především na tvorbu. Každý den se děti školou povinné, ale i starší, učí rozličné výtvarné techniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na plzeňském festivalu Animánie natáčel reportér Lubomír Smatana

„Animánie je zajímavá v tom, že diváci si to tady jen neodsedí, ale i odpracují. Můžou si sami v dílnách zkoušet techniky. Já k tomu zatím přičuchávám, tlačí mě do toho moje děti a vzhledem k tomu, že součástí Animánie je i přehlídka dětských animovaných filmů, tak spíš se zúčastní generace našeho rodu,“ říká fotograf Libor Kočí.

I když festival funguje teprve šestým rokem, letošní ročník navštívilo za deset dnů několik tisícovek lidí, což je na akci, která se věnuje menšinovému žánru, velmi slušné číslo.

Animánie je zatím festival neprofesionálních filmů, ale do čtyř let z něj chtějí pořadatelé udělat festival profesionálních snímků.

Animánie už 6. rokem přibližuje možnosti animace širokému spektru zájemců od dětí a mládeže, přes pedagogy až po laickou veřejnost. Každoročně nabízí projekce animovaných filmů, stejně jako možnost nahlédnout a vyzkoušet si vlastní animační práci prostřednictvím dílen a workshopů.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme