Podvacáté se budou udělovat Čeští lvi. Cenu získá i architekt Karel Černý

Pražská Lucerna se večer stane místem, kde se budou předávat výroční filmové ceny Český lev 2012. Je to už podvacáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena Český lev | Foto: Česká televize

„Úplně první předávání lvů byl obrovský pokus. První cenu získal režisér František Vláčil, zaplnili jsme tehdy Lucernu a já jsem přesně nevěděl, co se bude dít. Bylo to obrovské napětí, nicméně ten první ročník se zdařil,“ zavzpomínal jeden ze zakladatelů výročních filmových cen Petr Vachler, ředitel České filmové a televizní akademie.

Letos mají asi nejvíc šancí na zisk křišťálových sošek Českých lvů snímky Čtyři slunce, Ve stínu, Odpad město smrt, Okresní přebor - poslední zápas Pepika Hnátka či Polski film.

V kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli se objevilo i jméno divadelní hvězdy Gabriely Míčové. Akademikům neunikla její role ve snímku Odpad město smrt, pod filmovou adaptací inscenace Pražského komorního divadla je podepsaný režisér Jan Hřebejk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo má letos největší šance získat sošky Češkého lva, připomíná redaktorka Eva Rajlichová

„Byla to zvláštní práce v tom, že roli jsem znala už z divadla. Takže tady šlo jenom o to, najít adekvátní prostředek, jak tu roli přesunout na filmové plátno - co zachovat, co se musí pozměnit,“dodává Gabriela Míčová.

Letos se z Českých lvů budou radovat zdejší filmaři už podvacáté.

„Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek, že prvními moderátory byli Miloš Kohout a Roman Holý, kteří tenkrát uváděli velice populární Kinobox v České televizi,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů výročních filmových cen Petr Vachler.

„A bylo to pro mě něco, kdy jsem netušil, že když jsme si objednali z technického hlediska techniku z Holandska, že lidé chtěli platby předem a že nebudou vysílat. Bylo to vůbec takové velké dobrodružství, protože naši republiku ještě nikdo neznal, nikdo nevěděl, co je Český lev,“ doplňuje Vachler.

Kdo přesně si odnese z pražské Lucerny křišťálové sošky, bude jasné až večer. Jeden oceněný už má ale své jisté. Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii získá letos Karel Černý, držitel Oscara za film Miloše Formana Amadeus.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jubilejním dvacátém ročníku Českého lva jsme v Ranním interview Radiožurnálu mluvili s Petrem Vachlerem, ředitelem České filmové a televizní akademie.

Devadesátiletý architekt a výtvarník pracoval na téměř stovce filmů a televizních inscenací, 15 seriálech včetně Hříšných lidí města pražského a podepsaný je i pod řadou krátkých snímků nebo reklam.

„Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii by si zasloužila celá řada filmařů. Je to vždycky souboj mnoha velkých jmen. Karel Černý si tuto sošku jednoznačně zaslouží. Ale já bych to osobně dal daleko více osobnostem,“ uvedl Vachler.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme