Pohádkový princ i bůh. Jiří Bartoška slaví 70. narozeniny

Jeden z našich nejpopulárnějších herců Jiří Bartoška v pátek oslaví 70. narozeniny. Prezident karlovarského filmového festivalu letos dostal Českého lva za mimořádný přínos kinematografii. V současnosti připravuje další ročník festivalu a také pořád natáčí. Role si ale pečlivě vybírá, jak řekl Radiožurnálu po letošním udílení Českých lvů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary International Film Festival 2015, Jiří Bartoška

Karlovy Vary International Film Festival 2015, Jiří Bartoška | Foto: Filip Jandourek

„Zatím ty scénáře, co se nabízejí, jsou špatné. Teď budu s Petrem Zelenkou v televizi točit Dabing Street, tak tam mám takovou hezkou malou roli a na to se docela těším,“ řekl Bartoška.

Nejvíc dopisů v kariéře dostal, když hrál umírajícího lékaře Skalku v Sanitce. A poprvé se do paměti – hlavně divaček – zapsal jako kožešinou opásaný lovec ze štorchovské filmové trilogie.

Televizní a filmové role z něj udělaly idol. Sám ale považuje za profesně nejšťastnější dobu svého života tu strávenou v ústeckém divadle, kde se setkal s Evaldem Schormem (Bratři Karamazovi, Návrat ztraceného syna). Bavilo ho výtvarné umění, věnovat se mu na vysoké škole ale nepodařilo. Začal ho ale učit v Domě pionýrů a mládeže. A tehdy zkusil i přijímačky na brněnskou JAMU.

Kromě herectví je pro Jiřího Bartošku zásadní také práce na Karlovarském filmovém festivalu. V jeho čele stojí už 23 let a spolu s Evou Zaoralovou se jim podařilo vrátit ho mezi elitní festivaly. I za to dostali společně letos od Filmové a televizní akademie Českého lva.

Regina Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme