Pohádkový princ i bůh. Jiří Bartoška slaví 70. narozeniny

Jeden z našich nejpopulárnějších herců Jiří Bartoška v pátek oslaví 70. narozeniny. Prezident karlovarského filmového festivalu letos dostal Českého lva za mimořádný přínos kinematografii. V současnosti připravuje další ročník festivalu a také pořád natáčí. Role si ale pečlivě vybírá, jak řekl Radiožurnálu po letošním udílení Českých lvů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary International Film Festival 2015, Jiří Bartoška | Foto: Filip Jandourek

„Zatím ty scénáře, co se nabízejí, jsou špatné. Teď budu s Petrem Zelenkou v televizi točit Dabing Street, tak tam mám takovou hezkou malou roli a na to se docela těším,“ řekl Bartoška.

Nejvíc dopisů v kariéře dostal, když hrál umírajícího lékaře Skalku v Sanitce. A poprvé se do paměti – hlavně divaček – zapsal jako kožešinou opásaný lovec ze štorchovské filmové trilogie.

Televizní a filmové role z něj udělaly idol. Sám ale považuje za profesně nejšťastnější dobu svého života tu strávenou v ústeckém divadle, kde se setkal s Evaldem Schormem (Bratři Karamazovi, Návrat ztraceného syna). Bavilo ho výtvarné umění, věnovat se mu na vysoké škole ale nepodařilo. Začal ho ale učit v Domě pionýrů a mládeže. A tehdy zkusil i přijímačky na brněnskou JAMU.

Kromě herectví je pro Jiřího Bartošku zásadní také práce na Karlovarském filmovém festivalu. V jeho čele stojí už 23 let a spolu s Evou Zaoralovou se jim podařilo vrátit ho mezi elitní festivaly. I za to dostali společně letos od Filmové a televizní akademie Českého lva.

Regina Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme