Pojďte se bát. Minifestival Masakr promítne nejvlivnější horory

Přehlídku nazvanou Masakr zaměřenou na to nejvlivnější a nejlepší z historie filmového hororu bude od úterý do čtvrtka hostit kino na Akademii výtvarných umění. Bude věnovaná americkému spisovateli Howardu Phillipsi Lovecraftovi (1890 až 1937), považovanému za otce moderního hororu. Filmy, které jsou v žánru hororu ikonické a kultovní, uvidí diváci podle pořadatelů ve formě, v jaké je mohli vidět jejich první, premiéroví diváci v letech 1913, 1920, 1922 nebo 1980.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavný němý horor UPÍR NOSFERATU

Projekce budou sice digitální, ale na velké filmové plátno, řekl za pořadatele Martin Jiroušek. Filmový minifestival je také doprovodným programem k výstavě Život je bolestný a přináší zklamání, která se v Trafo Gallery věnuje odkazu Lovecrafta.

První den přehlídky bude věnován filmům z doby, kdy horor ještě nebyl hororem. „Tři nejlepší příklady z desítek vynikajících titulů vzniklých v období pantomimické kinematografie, kdy gesto svou výmluvností mnohonásobně předčilo slovo. Expresionistické filmy dodnes nezestárly a naopak předčí svou hloubkou cokoliv jiného, co vzniká v dnešní spotřební době. Neocenitelnou součástí těchto sice německých snímků je jedinečný pražský element nebo slovenská příroda,“ uvedl Jiroušek.

Cenám BAFTA kraloval hollywoodský snímek La La Land. Zabodoval i britský film Já, Daniel Blake

Číst článek

Na programu budou v úvodní den snímky Kabinet doktora Caligariho (1920), Pražský student (1913), který bude promítán s původní hudbou, a Upír Nosferatu (1922). Druhý večer bude patřit anglosaské kinematografii 60. až 80. let a závěrečný té italské z přibližně stejné doby.

„Vrcholem se stane Itálie, svět divoce křížící komerční film s autorskou výpovědí. Odhalení skryté podstaty Lovecrafta, který se v tomto případě nestává zfilmovanou kopií literární předlohy, ale proniká do morku samotné hrůzy a je jí neocenitelnou inspirací,“ popsal část přehlídky Jiroušek. Vstup na přehlídku v sídle AVU v ulici U Akademie v Praze na Letné je zdarma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme