Poláky rozčílil záběr Gdaňska v americkém filmu 30 minut po půlnoci

30 minut po půlnoci. Tak se jmenuje filmový hit o hledání a zabití teroristy číslo jedna - Usámy bin Ládina. Poláky ale tento snímek rozladil. Stačil přitom jediný záběr, který se ve filmu objevil, a Polsko protestuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nábřeží Gdaňsku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Poláků se dotkl záběr v 31. minutě filmu, kdy se na plátně objeví záběr na přístav v Gdaňsku a titulek „Tajné místo CIA.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Třicet minut po půlnoci mluvil Petr Vavrouška

Divák tak může mít pocit, že americká výzvědná služba mučila vězně právě v Gdaňsku, kolébce polské solidarity. A díky takto vypátraným informacím zjistila, kde se skrývá Usáma bin Ládin.

Jde sice o hraný film, který má dokonce 5 nominací na Oscara, ale na scénáři se podílelo několik příslušníků CIA, kteří korigovali záměry režisérky. To oni byli hlavním zdrojem informací, jak CIA mučila vězně, jak sledovala po 10 let Usámu bin Ládina.

Film režisérky Kathryn Bigelowé 30 minut po půlnoci (v originále Zero Dark Thirty) je nominován na Oscara v pěti kategoriích: nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, střih a také střih zvukových efektů.

A proto se Poláci cítí dotčeni, když se ve filmu objeví Gdaňsk. Navíc se skandál s filmem netrefil v Polsku zrovna do nejlepšího momentu.

O tajných vězeních CIA se totiž v posledních dnech mluví i v jiné souvislosti. Evropský soud tento týden totiž nařídil odtajnit vyšetřování údajných věznic CIA v Polsku.

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme