Polská režisérka Agnieszka Holland natočí seriál o Janu Palachovi

Mezi filmaři, kteří mohou letos získat Oskara za nejlepší cizojazyčný film, je také polská režisérka Agnieszka Holland se snímkem V temnotě. A právě tato slavná filmařka bude za několik týdnů natáčet v Česku. Kývla totiž na nabídku českých producentů, aby pro kanál HBO vytvořila třídílný seriál o Janu Palachovi. Režisérka, která plynně mluví česky, neváhala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agnieszka Holland a autorky pořadu | Foto: Jiří Mastík

Agnieszka Holland tvrdí, že ucelený materiál, a nejen o Janu Palachovi, Čechům chyběl. Lidé v České republice, a především studenti, se podle ní o toto téma nezajímali.

„Takže jsem byla dost překvapená, když mi poslali ten scénář. Ten scénář je dobrý, je tedy velmi citlivý, velmi citlivý,“ říká režisérka.

Autorem scénáře je 27letý absolvent FAMU Štěpán Hulík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška a scénárista Štěpán Hulík mluví o natáčení režisérky Agnieszky Holland v ČR v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„V podstatě je to taková anatomie normalizace. A na druhé straně v takovém rozkladu se najednou rodí osobnosti, které jdou proti tomu proudu,“ přibližuje Agnieszka Holland.

Režisérka nad nabídkou dlouho neváhala. Zásadním důvodem, že na natáčení kývla, byla její osobní zkušenost s dobou, které se scénář týká. Agnieszka Holland totiž okupaci v roce 1968 a začátek normalizace prožila v Praze jako studentka FAMU.

Polská režisérka si zde poprvé vyzkoušela také odbojovou činnost. Po Srpnu 1968 se dokonce dostala do stávkového výboru na fakultě. Měla pocit, že tehdejší Československo se stane její novou zemí.

„Takže jsem požádala o občanství, a to jsem se toho rychle vzdala, když mě Češi zatkli,“ vzpomíná Agnieszka Holland.

Byla převezena do věznice v Ruzyni, kde strávila několik týdnů a následoval soudní proces. Za to, že pomáhala pašovat přes zelenou hranici například zakázanou opoziční literaturu, nakonec dostala podmínku. Žádost o občanství zrušila a vrátila se do Polska. A za pár let se o ní dozvěděl celý filmový svět.

„Já jsem původně ten námět přinesl do České televize, kde naprosto o to neprojevili zájem. Pravděpodobně to téma se jim zdálo málo veřejnoprávní. Místo toho radši natočili Cukrárnu a Život je ples. V té době já bych to asi nechal být, měl jsem jiné starosti. Naštěstí kolega z FAMU Tomáš Hrubý ten scénář vzal a odnesl ho na HBO, kde v podstatě okamžitě se pro to téma nadchli,“ popisuje scénárista Štěpán Hulík.

Režisérku Agnieszku Holland si vybral spolu s kolegy sám, oslovil ji a ona souhlasila.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme