Prázdninový provoz pardubického letního kina je opět nejistý

Pardubice mají jednu naprosto ojedinělou prázdninovou záležitost. A tou je promítání letního kina, kam mohou chodit diváci po celé dva měsíce zcela zdarma. Minulý rok se kino kvůli plánované rekonstrukci parku v centru města přemístilo z Tyršových sadů do prostoru vedle skateparku. O penězích a umístění kina se loni rozhodovalo tři dny před zahájením promítání, takže si provozovatelé prošli opravdu zátěžovými a stresovými situacemi. Jestli se zastupitelé z loňské situace poučili, zatím není jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní kino v Pardubicích

Letní kino v Pardubicích | Foto: Pardubické letní kino

Letošní 8. ročník letního promítání je i přes úspěšnost celého projektu nejistý. „Všichni letní kino chceme, ale částka, kterou na něj chceme uvolnit, je pro provozovatele letního kina nedostatečná. Víme to, protože jsme tuto diskuzi vedli loni. Nicméně výsledek je zatím takový, že Rada doporučila a schválila podpořit letní kino částkou 200 tisíc korun,“ říká náměstek primátorky František Brendl.

Jenže to rozhodně nestačí. Rozpočet na pořádání jednoho ročníku je v této chvíli 1, 2 milionu korun. Provozovatel letního kina proto potřebuje od města nejméně polovinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti pardubického letního kina natáčela Naďa Kubínková

„S menší podporou nejsme schopni letní kino zrealizovat,“ upozorňuje provozovatel kina Jan Motyčka.

Loni radnice schválila peníze necelé čtyři dny před prázdninami. Teď radní Brendl slibuje, že zastupitelé rozhodnou o financích daleko dříve:

„Letos budeme rychlejší. Poučili jsme se z loňského vývoje. Bude to seriozní i k ostatním partnerům, kteří letní kino podporují. Myslím si, že by bylo seriózní, kdybychom se o tom pobavili na březnovém zasedání zastupitelstva.“

Pardubické letní kino je fenomén. Tento ojedinělý projekt funguje sedm let. Promítá se po dobu letních prázdnin každý den a diváci mají vstup zdarma. Šest ročníků se odehrálo v Tyršových sadech, loni se poprvé promítalo kvůli plánované rekonstrukci parku vedle pardubického skateparku. Za existenci tohoto filmového svátku mohli diváci vidět téměř 400 filmů, mohli se setkat s režiséry i herci, například s Jurajem Herzem nebo Fero Feničem. Jenom loni navštívilo prázdninové letní kino okolo 40 tisíc diváků.

Druhou otázkou, kterou si město i provozovatel pokládá, je umístění letního kina. Opakuje se totiž stejná situace jako loni.

„V tuto chvíli je to skatepark, kde bylo letní kino v loňském roce. Myslím si, že je to místo, které se stalo plnohodnotnou náhradou za Tyršovy sady. V případě, že by náhodou nezačala rekonstrukce Tyršových sadů, tak bychom určitě stáli o to se tam ještě třeba na jeden rok vrátit. Ale vnímám to tak, že místo skateparku je v podstatě jisté,“ vysvětluje provozovatel kina Jan Motyčka. Každopádně Tyršovy sady jsou stále ve hře.

„Pan Motyčka mě již musí mít trochu za blázna, protože mu již druhý rok říkám, že Tyršovy sady jsou v rekonstrukci nebo těsně před ní. A proto že nepřipadají v úvahu, protože je tam staveniště. No ale dva roky tam bohužel žádné staveniště není, je tam ta hrůza jako vždycky. Pakliže to situace dovolí a projekt by měl být definitivně odložen, není důvod, proč tam neudělat letní kino. I když já dělám vše pro to, aby už tam to staveniště konečně bylo,“ uvádí náměstek primátorky František Brendl.

Největší park v centru Pardubic nabízí bezesporu letnímu kinu výbornou atmosféru. Jestli tam ale letní kino bude, nebo ne, je až druhotné. Tím nejdůležitějším pro existenci tohoto projektu jsou peníze. Vše tak záleží na tom, jak rozhodnou v březnu zastupitelé.

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme