Pražská městská knihovna promítne sto let starý horor

Městská knihovna v Praze zve dnes v 19 hodin na první autorský film v dějinách kinematografie. Jmenuje se Pražský student a je právě sto let starý, tedy z roku 1913. Točil se v Praze a mimo jiné také uvidíte, jak vypadaly třeba Hradčany nebo Loreta před sto lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská knihovna v Praze | Foto: Městská knihovna v Praze

Film je němý, ale diváci ho uvidí za doprovodu hudby dua Kazety. Podle Tomáše Fridricha z Goethova institutu je to jeden z prvních hororů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvánku na němý film Pražský student připravila redaktorka Lenka Jansová

„Odehrává se okolo roku 1820, kdy je chudý student Balduin nespokojený se svojí společenskou situací. Potkává jakéhosi šarlatána a sním se dohodne, že za 100 tisíc zlatých mu prodá svůj zrcadlový obraz, což samozřejmě nevede k ničemu dobrému.“

Je to první film natočený na základě filmového scénáře. Autorství je ale stále sporné.

„Často bývá uváděn jako režisér Paul Wegener, což je hodně známý herec éry německého němého filmu. On k tomu filmu přišel až potom, co ho Ewers přizval. Ewers byl částečně záměrně zapomenut, protože v 30. letech vstoupil do NSDAP a tak se ztratil z povědomí,“ vysvětluje Fridrich.

Vstup do pražské městské knihovny je na tento film zadarmo.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme