Před 20 lety zhlédli diváci poprvé český film Kolja. O rok později získal Oscara

Je to přesně 20 let, co se v kinech objevil film Kolja. Čekalo se na něj s napětím. Po úspěšné Obecné škole totiž Jan Svěrák znovu režíroval svého otce Zdeňka Svěráka. A velká očekávání film naplnil. Snímek v březnu roku 1997 dostal vysněného Oscara.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolja | Foto: Česká televize

Po Obchodu na korze a Ostře sledovaných vlacích se stal třetím českým nebo československým snímkem, který prestižní sošku získal.

Českou premiéru měl Kolja 15. května 1996 v pražském kině Blaník. Jan Svěrák se tehdy svěřil, že jim název filmu původně činil potíže.

„Distributor nám říkal, ať se to tak proboha nejmenuje, protože to je ruské slovo, jméno. V té době, to byl rok 1994, Rusové nebyli moc populární. Sotva jsme se jich zbavili,“ vzpomínal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 20 lety měl premiéru film Kolja. Snímek, který to dotáhl až na prestižního Oscara, připomněl Tomáš Pilát

„Vymýšleli jsme tak jiné názvy, strávili jsme tím několik měsíců a zkazili si dokonce i celého Silvestra. Pak jsme si řekli, že Kolja je jednoduché, a pokud ten film bude dobrý, lidi si to řeknou.“

Kolja je filmem o hledání důvěry a přátelství. Stárnoucí muzikant se naoko ožení s Ruskou, ta mu ale nechá na starosti pětiletého syna a odjede. V tu chvíli se mezi nimi začne rodit neobvyklý vztah.

Práce s malým Andrejem Chalimonem byla podle Jana Svěráka jednoduchá. „Stačilo jenom rozevřít náruč a on do ní sám skočil,“ popsal.

„Ještě jsme na něj měli asistenta režie, který je Ukrajinec, takže mluvil rusky. Ve chvílích, kdy Kolja zlobil, protože byl vybraný jako nejzlobivější chlapeček z jedné moskevské školky, tak Nikolaj zasáhl a vynadal mu. My vlastně byli ti hodní.“

Svého hereckého partnera si pochvaluje i Zdeněk Svěrák. „Bylo to tak živé dítě a přemýšlivé. Trošku nám připadal jako dospělý. Když jsem mu položil otázku, tak nejdřív zauvažoval, ale pořád měl v očích světýlka a jas,“ řekl.

V českých kinech posbíral Kolja skoro 1,5 milionu diváků a získal šest Českých lvů.

Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme