Před 25 lety zemřel dramatik a scénárista Jaroslav Dietl

Byli jednou dva písaři a Nemocnice na kraji města - tyto seriály patří do zlatého fondu české televizní tvorby. Je pod nimi podepsán Jaroslav Dietl, stejně jako pod mnoha dalšími televizními i filmovými díly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Dietl | Foto: Slovník české literatury

Třeba komediemi Křtiny nebo Ženu ani květinou neuhodíš. Jeden z našich nejtalentovanějších scénaristů a dramatiků zemřel právě před čtvrtstoletím - zcela nečekaně, uprostřed tenisového zápasu.

Jaroslav Dietl vdechů život stovkám postav, Vymyslel stovky osudů. Byl pověstný svou pracovitostí. Se železnou pravidelností psal svých 15 stránek denně. Skvělý vypravěč dokázal postihnout lidské charaktery v kombinaci s mistrovskými hereckými výkony si pak jeho postavy okamžitě získávaly srdce diváků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Dluhoschová připomíná výročí úmrtí Jaroslava Dietla

Český autor televizních seriálů, filmový a televizní scenárista, dramatik a dramaturg se narodil v Jugoslávii, ale rodiče se s ním ještě za jeho dětství vrátili do Československa. V letech 1940 až 1944 byl studentem gymnázia v Brně, odtud ale předčasně odchází na textilní průmyslovku. Po maturitě v roce 1949 byl rok posluchačem Filozofické fakulty MU v Brně, poté vychovatelem učňů.

Z Brna se rozhodl odejít do Prahy, protože zde dostal místo na ministerstvu sociální péče. V Praze byl v letech 1950-1955 studentem dramaturgie na FAMU. Ještě během studií se stal dramaturgem Československé televize v začátcích její existence.

V roce 1962 změnil povolání, odešel do Československého státního filmu a stal se spisovatelem z povolání. Známý je hlavně díky televizním seriálům Nemocnice na kraji města, Nejmladší z rodu Hamrů, Dispečer, Píseň pro Rudolfa III., Byli jednou dva písaři, Tři chlapi v chalupě, Okres na severu, Muž na radnici, Plechová kavalerie nebo Žena za pultem.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme