Kanada 2:0 Česko

Před devadesáti lety se narodil světoznámý režisér Federico Fellini

Slavný režisér a scénárista Federico Fellini by se dnes dožil devadesáti let. Za svůj život získal několik Oscarů a dalších prestižních filmových cen. V jeho filmografii najdeme filmy jako Amarcord, Osm a půl nebo Sladký život, ze který získal v roce 1960 Oscara. Jeho první oceněný film, Darmošlapové, pochází už z roku 1953.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Federico Fellini | Foto: Walter Albertin | Zdroj: NY World-Telegram & Sun Collection / Library of Congress / Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Fellini byl nejen světovým režisérem, ale i velkým mystifikátorem, jak popisuje filmová historička Eva Zaoralová:

Přehrát

00:00 / 00:00

O životě a tvorbě slavného režiséra Federica Felliniho mluvil na Rádiu Česko filmový kritik a publicista Radovan Holub.

"Vykládal například, že se narodil ve vlaku, což samozřejmě není pravda. Ale u něj na tom nezáleží. On byl takový pábitel. Ač nikdy nestudoval, dá se charakterizovat jako intelektuál."

"Všechny jeho filmy jsou svým způsobem moderní. On prakticky později nedělal tradiční příběhy, jako byla Silnice. V 60. letech vytvářel složité obrazové kompozice, které ovšem měly velice moderní témata, která jsou dodnes aktuální," říká filmový kritik a publicista Radovan Holub.

Federico Fellini točil filmy čtyřicet let, od roku 1950. Svůj poslední film natočil v roce 1990. Jeho tvorba ale neměla sestupnou tendenci, jak je tomu u některých jiných režisérů, skvělé filmy jsou z 50. i 70. let.

"V 70. letech se svými filmy Roma nebo Amarcord vzpomínal Fellini na dětství a nabral tak druhý dech," vysvětluje Holub, pole kterého režisér celý svůj život pracoval se svými vzpomínkami.

Felliniho si připomene festivalem s názvem "Federico Fellini 90" i pražské kino Aero. To uvede retrospektivu dvanácti jeho nejznámějších film. Přehlídka potrvá ode dneška do 24. ledna.

Tomáš Pavlíček, Rádio Česko, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme