Předávání filmových cen Goya ve Španělsku přerostlo v politický protest

Španělská filmová akademie rozdávala po dvacáté sedmé nejúspěšnějším tvůrcům ceny Goya. Nejvíce zabodoval černobílý a zároveň němý snímek Sněhurka. Film na motivy klasické pohádky si odnesl deset cenných sošek. Umělci využili ceremonii také ke kritice nedobré situace v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská herečka Maribel Verdúová | Zdroj: Reuters

Cenu Goya za nejlepší film předal tvůrcům nevšedního snímku Sněhurka herec Javier Bardem, manžel Penélope Cruzové. Téměř osm let trvala režisérovi Pablu Bergerovi příprava toho filmu, který tím, že je němý a černobílý, evokuje oscary ověnčený snímek The Artist.

Děj Sněhurky se odehrává ve 20. letech minulého století na jihu Španělska. Nechybí býčí zápasy, dobrodružství, humor ani sedm trpaslíků-liliputánů. Představitelka macechy v tomto lyrickém a originálním díle Maribel Verdúová získala Goyu za nejlepší ženský herecký výkon.

„Chci tuto cenu věnovat všem těm, kteří v této zemi přišli o svoje byty, své iluze, naděje, budoucnost i životy. A to vše vinou nespravedlivého a zastaralého systému, který umožňuje okrádat chudé a dávat bohatým, jak o tom vypráví ve svém posledním filmu Kapitál velký Costa Gavras,“ řekla herečka při přebírání ceny.

Maribel Verdúová ale nebyla jediná, která ve svojí děkovné řeči zmínila i špatnou situaci ve Španělsku. Vícero umělců během galavečera kritizovalo zejména škrty v kultuře a korupci v politice.

Ocenění za nejlepší režii si odnesl Juan Antonio Bayona za snímek s názvem Nemožné. Hlavní roli v něm ztvárňuje Naomi Watss, která za ni byla nominována i na Oscara. Cenu Goya za nejlepší mužský výkon dostal famózní herecký veterán José Sacristán za roli ve filmu Mrtvý a být šťastný.

Ľubica Zlochová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme