Předpremiéra dokumentu ve Volarech ukázala zrůdnost nacismu

Závěr prvního dne konference nazvané "Volary a pochod smrti - multikulturní výchova v praxi" patřil promítání dokumentu o osudech židovského obyvatelstva na Šumavě a v Bavorském lese. Šest desítek diváků vidělo včera v podvečer dva díly trilogie režiséra Zdeňka Flídra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod smrti | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

„Všechno je to o náhodách. Každý rok máme konferenci finančně podpořenou z prostředků Jihočeského kraje – a paní Jitka Šálená, která má tyhle projekty na starosti, se zná osobně s panem režisérem Flídrem. Tak jsem za ní přišel a dal jsem jí naši knížku, kterou předala režisérovi a jemu se to hrozně líbilo,“ popisuje Zdeněk Krejsa, předseda občanského sdružení KreBul, které konferenci pořádá.

Slovo dalo slovo a sdružení KreBul bylo požádáno, jestli by mohlo pomoct se sháněním finančních prostředků – ty potřebné na 2. díl se sehnaly přes Dispoziční fond česko-německý. Druhý díl pojednává z velké části právě o pochodu smrti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o dokumentu pojednávajícím o osudech židovského obyvatelstva na Šumavě natočil Václav Malina

„Já s babičkou tam máme několik krátkých vstupů. Je úžasné, že to bude v televizi, že ten dokument uvidí spousta lidí, třeba to do Volar přiláká další zájemce nejen na naši konferenci, ale i třeba na pietu na místní hřbitov,“ doplňuje Krejsa.

„Mám pocit, že ten film funguje a zabírá. Dneska jsou lidi otupení a spoustu věcí si nechtějí přiznat nebo je nevnímají. Ale tenhle film je drsný, ukazuje i to, na co je nepříjemné koukat, ale nemůže se to zapomenout,“ zdůraznil režisér Zdeněk Flídr.

V dokumentu použil archivní materiály z exhumace hrobů obětí pochodů smrti na konci druhé světové války. Hudbu k emočně silné trilogii složil českobudějovický rodák Jaroslav Krček.

Konference o pochodu smrti na konci 2. světové války a také o nutnosti multikulturní výchovy v současné době pokračuje dnes ve Volarech druhým dnem. Program zakončí v půl druhé odpoledne položení květiny a uctění památky obětí pochodu smrti na volarském hřbitově.

Václav Malina, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme