Přehlídka španělských filmů poprvé nabídne i snímky z Jižní Ameriky

Španělsko-americký koprodukční snímek Vetřelci v hlavní roli s hvězdným Clivem Owenem zahájí v pražském kině Světozor přehlídku španělských filmů La Película. Letos se koná už posedmé a poprvé nabídne také snímky z Jižní Ameriky, konkrétně z Venezuely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmová klapka | Foto: Comstock Images

Českým divákům se letos poprvé představí venezuelská kinematografie. Čtveřice vybraných snímků patří spíš k většinové produkci této jihoamerické země.

„Tam byl přijat zákon o kinematografii, díky kterému se výrazně zvedla produkce, podpořila se propagace venezuelských filmů v zahraničí. Tudíž jsem věděl, že pro nás bude i snazší ty filmy získat,“ vysvětluje festivalový dramaturg David Čeněk.

„Venezuelská produkce je známá především třeba kriminálními filmy nebo vůbec thrillery, oni tomu říkají tropický thriller, takže většina těch filmů se zabývá nějakými politickými kauzami, které jsou rozkrývány právě na pozadí nějakého kriminálního příběhu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O přehlídce španělských filmů informovala Eva Rajlichová

Jedním z venezuelských filmů na festivalu La Película bude třeba Cyrano Fernández. Jde o moderní zpracování slavného dramatu; tentokrát se odehrává v Caracasu a Cyrano je vůdcem pouličního gangu. Hlavní roli ztvárnil populární Édgar Ramírez, českému publiku známý třeba ze strhujícího snímku Carlos.

Nouze nebude ani o animované snímky, v programu La Películy jsou hned dva. Horký favorit letošních Oscarů Chico & Rita plný latinskoamerických a jazzových rytmů vznikl na základě komiksu.

„Ten druhý animovaný film Mystika jsem vybral proto, že je to první španělský film, který je natočený stejnou metodou jako Avatar. Nicméně je to podle mě také ukázka právě těch rodinných filmů a poměrně nákladný na španělské poměry,“ dodává dramaturg přehlídky.

V pražském kině Světozor můžete navštívit přehlídku La Película do 19. února, pak se přesunuje brněnského kina Art.

Eva Rajlichová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme