Pro Američany je Titanic „celebritou“ mezi katastrofami

Zkáza Titaniku fascinuje obyvatele Spojených států amerických i po sto letech. Představuje symbol, který je pro americkou povahu dobře srozumitelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titanic ve filmu Jamese Camerona | Foto: Titanic Movie

Nejproslulejší katastrofa v dějinách námořní plavby je dnes spojena hlavně s velkofilmem Jamese Camerona z roku 1997. Zkáza Titaniku se však stala nejenom v Americe námětem už mnoha dřívějších snímků, ale také knih, přinejmenším jednoho muzikálu a dokonce poezie.

První americký zvukový snímek o Titaniku vznikl už v roce 1929, další film byl natočen roku 1953. Tragédie mrazivé dubnové noci v severním Atlantiku dodnes Američany přitahuje víc než jiné podobné události.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka zjišťoval, co Američany dodnes fascinuje na zkáze Titaniku

Ještě tragičtější bilanci mají nehody civilních plavidel v jiných částech světa, při kterých zmizely v hlubinách najednou tisíce lidí. Jedinečnost a magická přitažlivost Titaniku nespočívá v počtu obětí, ale v symbolu, který i po sto letech představuje.

Snad v každém filmu o Titaniku se objeví replika obsahující ujištění, že Titanic je přece nepotopitelný. Právě téma tragicky zklamané slepé důvěry pasažérů v poslední zázrak nejmodernější technologie je něčím, čemu i dnešní americký divák nebo čtenář velmi dobře rozumí a s čím se dokáže ztotožnit.

Před sto lety ztroskotal Titanic. Vrak začne chránit UNESCO jako kulturní dědictví

Číst článek

Pro Američany je Titanic mezi katastrofami celebritou. Dokazuje to i 100. výročí jeho potopení, které v posledních dnech plnilo stránky amerických novin a vysílání seriózních i populárních médií.

Vít Pohanka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme