Pro justici uzavřený případ, pro filmaře zůstává vražda Cervanové silným tématem

Slovenská kina ode dneška promítají film Kauza Cervanová. Případ studentky medicíny zavražděné v roce 1976 zaměstnával soudy a policii dlouhých 30 let. Je možné, že to byl největší justiční omyl v dějinách Československa a možná dokonce i záměrný. Pravda se hledá těžko. Zbylo jen sedm odsouzených údajných vrahů, proti kterým chybí důkazy a kteří podle detektoru lži mluví pravdu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ľudmila Cervanová

Ľudmila Cervanová | Foto: www.kauzacervanova.com

Takhle to všechno začalo. V noci 9. července 1976 zmizela z bratislavské diskotéky medička Ľudmila Cervanová.

O pár dní později ji našli na venkově mrtvou. Zavraždit a ještě předtím znásilnit ji měla skupina mladých mužů, kterým socialistické soudy vyměřili tresty v celkové výši 108 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový film Kauza Cervanová se zajímal zpravodaj Vojtěch Berger

Teprve po revoluci začalo vycházet najevo, že pro odsouzení chyběly důkazy a některá přiznání byla vynucená pod hrubým nátlakem.

„Mám samozřejmě jisté hypotézy, ale mám je jako filmař, ne jako policista nebo jako soudce. To už nechám na tyto orgány,“ říká režisér dokumentu Robert Kirchhoff.

Na případu pracovali i čeští vyšetřovatelé, zajímal se o něj sám československý prezident Gustav Husák.

Očití svědkové uvedli, že Cervanová si sedla těsně před svým zmizením do auta k několika mužům tmavé pleti. Tady začíná takzvaná arabská stopa případu. Na ni sází i publicista Milan Žitný, který se na novém dokumentu také podílel.

Režisér Robert Kirchhoff (vlevo) při natáčení dokumentu | Foto: www.kauzacervanova.com

„Teď nastává moje hypotéza, že vyšetřovatelé tehdy našli lidi, s kterými Cervanová odjela. V té chvíli se ale moc zalekla. Naši řekněme přátelé z rozvojových zemí měli v něčem prsty a naše komunistické vedení se bálo, že by se mohlo něco v těch vztazích ohrozit,“ míní publicita.

Sametová revoluce znamenala pro odsouzené propuštění na svobodu a šanci na nový proces. V roce 2006 ale odvolací soud obžalovaným tresty potvrdil a třem z nich dokonce zpřísnil, takže museli na pár let znovu do vězení.

Režisér je přesvědčený o nevině odsouzených

Sedm odsouzených dnes už vyšlo z vězení, případ Cervanová je ale poznamenal. Někteří si z něj odnesli psychické poruchy, jiní "jen" promarněnou půlku života. V novém filmu je i nesmírně silná scéna, kde se všichni sejdou a vyčítají si navzájem chování během procesu.

„Myslím, že tento film ukázal dost jasně, že je to skupina lidí, kteří jsou slepení dohromady uměle. Nejsou to nějací přátelé, kamarádi z mokré čtvrti,“ popisuje režisér Robert Kirchhoff.

Sám je přesvědčený, že odsouzení ve skutečnosti nemají s případem nic společného. Dokázalo to i vyšetření na detektoru lži, kterému se podrobili. Detektor ani jednou nezaváhal, všichni prý mluví pravdu.

Slovenské soudy už ale případ uzavřely. Obviněné v kauze Cervanová tak může očistit pouze Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme