Pro režisérku Hollandovou je Palach hrdinou. Film o jeho upálení bude mít premiéru v pátek

Češi si v těchto dnech připomínají 44. výročí sebeupálení studenta Karlovy univerzity Jana Palacha. Vzpomínkové akce naplno vypuknou ve středu 16. ledna. V pátek bude mít premiéru třídílný film polské režisérky Agniezsky Hollandové Hořící keř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce na Jana Palacha (ilustrační foto) | Foto: Jana Huzilová

Pro režisérku je Jan Palach skutečným hrdinou:

„Já jsem byla zrovna v Polsku, když se to stalo. Sledovala jsem to skrz Svobodnou Evropu. Přijela jsem a ještě jsem zastihla takové neobyčejné vzrušení a pocit, že se stalo něco národně důležitého. Ten kluk byl národní hrdina. Taky jsem ho tak brala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané premiéře mluvila Michaela Vetešková

I když o Janu Palachovi vznikla řada skvělých dokumentů, téma pro hraný film na to čekalo skoro čtyřicet let. Scénář režisérce poslal debutující scénárista a filmový historik Štěpán Hulík. A Hollandová se dlouho nerozmýšlela. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že události po srpnu roku 1968, včetně těch lednových, její život zásadně ovlivnily.

Ve filmu nemá hlavní roli muž - Jan Palach - ale mladá právnička, kterou ztvárňuje slovenská herečka Tatiana Pauhofová. Matka Jana Palacha se totiž v roce 1969 rozhodla žalovat poslance Viléma Nového za nařčení, že její syn spolupracoval s cizími rozvědkami.

„Při přípravě filmu postupoval štáb velice odpovědně. Dokonce se snažil vybírat i některé dobové kulisy,“ popsal historik Petr Blažek, který se zabývá Palachovým odkazem.

Jan Palach si vzal život na protest příchodu okupačních vojsk v srpnu roku 1968 a následné reakce ve společnosti.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme