Pro režisérku Hollandovou je Palach hrdinou. Film o jeho upálení bude mít premiéru v pátek

Češi si v těchto dnech připomínají 44. výročí sebeupálení studenta Karlovy univerzity Jana Palacha. Vzpomínkové akce naplno vypuknou ve středu 16. ledna. V pátek bude mít premiéru třídílný film polské režisérky Agniezsky Hollandové Hořící keř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce na Jana Palacha (ilustrační foto) | Foto: Jana Huzilová

Pro režisérku je Jan Palach skutečným hrdinou:

„Já jsem byla zrovna v Polsku, když se to stalo. Sledovala jsem to skrz Svobodnou Evropu. Přijela jsem a ještě jsem zastihla takové neobyčejné vzrušení a pocit, že se stalo něco národně důležitého. Ten kluk byl národní hrdina. Taky jsem ho tak brala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané premiéře mluvila Michaela Vetešková

I když o Janu Palachovi vznikla řada skvělých dokumentů, téma pro hraný film na to čekalo skoro čtyřicet let. Scénář režisérce poslal debutující scénárista a filmový historik Štěpán Hulík. A Hollandová se dlouho nerozmýšlela. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že události po srpnu roku 1968, včetně těch lednových, její život zásadně ovlivnily.

Ve filmu nemá hlavní roli muž - Jan Palach - ale mladá právnička, kterou ztvárňuje slovenská herečka Tatiana Pauhofová. Matka Jana Palacha se totiž v roce 1969 rozhodla žalovat poslance Viléma Nového za nařčení, že její syn spolupracoval s cizími rozvědkami.

„Při přípravě filmu postupoval štáb velice odpovědně. Dokonce se snažil vybírat i některé dobové kulisy,“ popsal historik Petr Blažek, který se zabývá Palachovým odkazem.

Jan Palach si vzal život na protest příchodu okupačních vojsk v srpnu roku 1968 a následné reakce ve společnosti.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme