Pussy Riot i Julian Assange. Jihlava se připravuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů

Další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů začíná v Jihlavě v úterý 27. října. Nejočekávanějšími hosty jsou zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange a bývalá členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová. Pozvání pořadatelů přijal také syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen známý kvůli incidentu s kameramankou maďarské televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel a prezident Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka představil filmy a hosty 19. ročníku přehlídky. | Zdroj: ČTK

„Všichni tři hosté se festivalu zúčastní. V případě Juliana Assange půjde pouze o videorozhovor, protože kdyby opustil ekvádorskou ambasádu v Londýně, tak by byl okamžitě zajat,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka a dodává:

„Na ambasádě tráví už více než tři roky a rozhovorům s veřejností se spíše vyhýbá. Nejen v českém kontextu jde o velmi výjimečnou příležitost tohoto člověka poznat, položit mu otázku a udělat si na něj názor na základě osobní zkušenosti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pussy Riot i Julian Assange. Jihlava se připravuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Mluvil o něm ředitel Marek Hovorka

Návštěvu bývalé členky Pussy Riot Mariji Aljochinové se organizátorům festivalu podařilo potvrdit po třech letech snažení. Aljochinová si po vystoupení v moskevské katedrále zažila na vlastní kůži, jaké to je být ruským vězněm. Po této zkušenosti se dnes věnuje boji za lidská práva.

Festivalu se zúčastní také syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen, kterému podrazila nohy kameramanka maďarské televize N1TV. Mohsen je profesí trenér.

V současné době pracuje ve fotbalové škole ve Španělsku, kde ho přivítaly největší hvězdy týmu Realu Madrid v čele s Cristianem Ronaldem.

Mohsen se měl v rámci festivalu setkat i s fotbalisty prvoligového klubu FC Vysočina Jihlava. K tomu ale nakonec nedojde.

„Byli jsme zdvořile odmítnuti se zdůvodněním, že FC Vysočina je nyní několik příček nad dnem tabulky a musí se soustředit na své výkony,“ upřesňuje Hovorka a pokračuje:

„Na jednu stranu tomu rozumím. Na druhou stranu si ale myslím, že lidské gesto je víc než body v tabulce. Není to jenom FC Vysočina, dnes jsme se prostřednictvím našeho facebookového profilu na všechny české prvoligové kluby a jsme zvědaví, jestli se někdo ozve.“

Na festivalu se bude 29. října mimo jiné také promítat dokument o miliardáři a ministru financí Andreji Babišovi nazvaný Matrix AB. Režisér Vít Klusák film natáčel v době komunálních voleb, kdy Babiš mimo jiné nabízel lidem pověstné koblihy.

„O Andreji Babišovi se před rokem hodně mluvilo, často se objevovala otázka, proč člověk, který už všechno má, vyrazil do politiky. Debaty byly poněkud polarizované. Udělal to kvůli majetku, penězům, nebo se považoval za mesiáše? K jasným odpovědím chyběl dostatek podkladů, tak jsem se rozhodl se na Andreje Babiše podívat zblízka s kamerou v ruce,“ popsal Klusák svoji motivaci pro natočení filmu Matrix AB.

Největší festival dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě uvede v šesti dnech a v sedmi kinosálech přes 250 filmů, z toho 58 světových, devět mezinárodních a 11 evropských premiér.

ČRo, Petra Hosenseidlová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme