Režisér Dušan Klein hledal ve Zlíně talentované dítě do šestého pokračování 'básníků'

Romantik Štěpán, filmař Kendy, temperamentní Písařík a další postavy populárních filmů o „básnících“ znovu ožijí. Režisér Dušan Klein chystá šesté pokračování, tentokrát s názvem Jak básníci čekají na zázrak. Nutně ale potřebuje pro jednu z hlavních rolí dvanáctiletého chlapce. Ve filmu si vybraný školák zahraje syna Štěpána Šafránka. Režisér Klein si pro konkurz zvolil zlínský dětský filmový festival.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Dušan Klein na 55. ročníku filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně | Zdroj: ČTK

Jirkovi Bártkovi je deset let. Hlavu mu pokrývá rusovlasý minisestřih a to je výhoda. Jeho filmová maminka v podání Michaely Badinkové totiž byla v pátém díle zrzečka.

„Mám docela trému,“ přiznává před konkurzem Jirka Bártek. Přijela s ním jeho maminka, která se prý o konkurzu dozvěděla úplně náhodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konkurz na malého Štěpána Šafránka pro šesté pokračování „básníků“ sledoval ve Zlíně i reportér Pavel Sedláček

„Když dcera chtěla jít do poroty dětského porotce festivalu, tak jsem náhodou objevila zmínku na festivalových stránkách. Zaujaly mě ty rezavé vlasy, protože jsem vždycky bádala, proč mám dvojčata, jedno rezavé, druhé blonďaté, tak proto jsem to zkusila,“ vysvětluje.

Jirka a všichni ostatní se dozvídají, že režisér Dušan Klein si bude brát chlapce na konkurz po pěti. Rychle se tedy musel nachystat i dvanáctiletý Jakub Zaorálek. Ani on neskrýval obavy. „Mám strach, že se ztrapním,“ říkal.

Malý Štěpán má být chytrý po tátovi

Režisér Dušan Klein si testuje pětici adeptů asi čtvrt hodiny. Pak si je nafotí a pošle domů. Rusovlasý Jirka Bártek je už znatelně hovornější než před konkurzem. Tréma je pryč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak básníci čekají na zázrak - to je pracovní název šestého pokračování série úspěšných filmů režiséra Dušana Kleina podle scénáře Ladislava Pecháčka. Natáčet by se mělo začít už v září. S Dušanem Kleinem si povídal moderátor Vladimír Kroc.

Jirka ze sebe chrlí větu za větou a spontánnost trošku přebijí logiku jeho vyprávění. To ale vůbec nevadí. Odnáší si skvělou zkušenost navíc a možná i naději na roli malého Štěpána.

Tu v sobě živí i Jakub Zaorálek. „Myslím, že šance je malá, ale hodně bych za to byl rád,“ svěřuje se Jakub.

Režisér Klein šel do konkurzu s jasnou představou, jak by měl malý Štěpán Šafránek vypadat, ale především, co by z něj mělo vyzařovat.

„Je chytrý po tátovi, umí zpívat po mamince. Ale maminka už nežije, takže zůstávají tatínek s klukem, a musejí se o sebe vzájemně starat. Takového kluka hledáme, aby byl sympatický, milý, a nebyl odpudivý, protože je strašně chytrý. Schopnost improvizace, schopnost upřímnosti, prostě talent,“ popisuje Klein.

Klein: Pokud nebude kluk, nebude ani film

Příznivci básníků se na další pokračování určitě těší, jenomže zhatit ho podle režiséra ještě může právě postava malého Štěpána, jedna z dvou hlavních rolí. „Pokud bych toho kluka nenašel, tak nebudu točit,“ tvrdí Dušan Klein.

Pokud se hledaný herecký talent najde, natáčení začne v září. Premiéra by pak do kin přišla v příštím roce, možná už na jaře.

Pavel Sedláček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme